Valkyrie’nin en son ETF teklifi, Bitcoin’e maruz kalıyor

Valkyrie’nin en son ETF teklifi, Bitcoin’e maruz kalıyor

Kripto varlık yöneticisi Valkyrie, Nasdaq Borsasında Bitcoin‘e maruz kalan bir borsada işlem gören fon başlattı.

Çarşamba günü SEC dosyasında şirket, Bilanço Fırsatları ETF‘sinin doğrudan Bitcoin’e (BTC) yatırım yapmayacağını, ancak net varlıklarının %80’inin, bilançolarında BTC bulunan ABD şirketlerinin menkul kıymetleri aracılığıyla kripto varlığına maruz kalmayı teklif edeceğini söyledi. Bu şirketler, emanetçileri, kripto borsalarını ve tüccarları içerebilir.

Dosya, şirketin ETF’sinin net varlıklarının %10’una kadar Bitcoin madencilik firmalarının menkul kıymetlerine ve ayrıca ABD’de BTC’ye sahip havuzlanmış yatırım araçlarının menkul kıymetlerine %5’e kadar yatırım yapabileceğini belirtiyor. Yayınlandığı tarihte, VBB kodu altındaki fon hisseleri, Çarşamba gününden bu yana %1.5’ten fazla düşerek 24.48 $’dan işlem görüyor.

Şirketin en son ETF başvurusu, şirketin Ekim ayında nakit ödemeli vadeli işlem sözleşmeleriyle BTC’ye dolaylı maruz kalma sunan bir Bitcoin Stratejisi ETF’sini başlatmasının ardından geldi. Fon hisseleri, 22 Ekim’de açıldığından bu yana yaklaşık %27 düşüşle şu anda Nasdaq’ta 18.70 dolardan işlem görüyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kripto para veri platformu Nansen, 750 milyon dolarlık değere ulaştı

SEC, biri Valkyrie’den diğeri ProShares’ten olmak üzere Bitcoin türevleriyle bağlantılı yatırım araçlarına yeşil ışık yakmasına rağmen, düzenleyici kurum henüz kriptoya doğrudan yatırımlara izin veren bir uygulamayı onaylamadı.