HaberlerKripto Para Haberleri

Uzmanlar, ”Halı Çekme” Yöntemini Kullanan Kripto Para Dolandırıcılarına Karşı Uyarıyor

Bu yıl, kripto para birimlerinin benimsenmesi açısından son derece önemli bir yıl oldu. Grayscale Investments tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapor, Amerikalıların yaklaşık üçte ikisinin bu yıl hediye olarak kripto para almayı umduğunu ortaya çıakrdı. 

Kriptonun büyümesi dikkate değer olsa da, dijital varlıklarla ilişkili dolandırıcılıkların sayısında da ciddi bir artış oldu. Şirketin “2022 Kripto Suç Raporu” nu vurgulayan bir Chainalysis blog yazısı, dolandırıcılıkların bu yıl işlem hacmine göre çoğunlukla kripto para tabanlı olduğunu ortaya koydu.

Rapor, dünya çapında dolandırıcılık kurbanlarından 7,7 milyar doların üzerinde kripto para biriminin alındığını belirtiyor. Chainalysis’in önceki araştırmasına göre, bu sayı 2020’e kıyasla %81‘lik bir artışı temsil ediyor.

Kaynak: Chainalysis

Chainalysis araştırma başkanı Kim Grauer, kripto ile ilgili birçok farklı suç olsa da, dolandırıcılığın suçlular tarafından alınan değer açısından en büyük suç haline geldiğini söyledi.

İnsanların dijital varlıklara yatırım yapmasını engelleyebileceğinden, dolandırıcılıkların kripto ekosisteminde güven inşa etmek için önemli bir tehdit oluşturduğunu da sözlerine ekledi.

Grauer ayrıca, merkezi olmayan finans (DeFi) ile ilgili dolandırıcılıkların bu yıl yükselişte olduğunu belirtti. Ek olarak Chainalsyis “ halı çekme” diye tabir edilen yöntemin, bu yılki dolandırıcılık gelirindeki artışa katkıda bulunduğunu keşfetti. 

Grauer’e göre Chainalysis, halı çekme olayını bir kişinin veya geliştiricinin beklenmedik bir şekilde bir projeyi durdurmaya ve fonlarla kaçmaya karar vermesi şeklinde tanımlıyor:

“Halı çekme, kripto alanının bu yıl gördüğü dolandırıcılık miktarını hızlandırdı. Finansal dolandırıcılıklara ek olarak, halı çekme işlemleri kripto alanındaki farklı güvenlik açıklarından yararlandı. Genel olarak, 2,8 milyar dolarlık kripto para birimi aldılar.”

Halı çekme nispeten yeni bir suç olmasına rağmen, Grauer bu vakaların büyüyen DeFi ekosisteminde yaygınlaştığına inanıyor. 

Chainalysis blog gönderisi, bunu bir perspektife oturtmak için “Halı çekmeler, DeFi ekosisteminin en büyük dolandırıcılığı olarak ortaya çıktı ve 2020’de sadece %1 iken, 2021’de tüm kripto para dolandırıcılığı gelirinin %37’sini oluşturuyor.” İfadeleri kullanıldı.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu