Altcoin Haberleri

Uzman Görüşü: Bu 3 Altcoin’i Şimdilik Satın Almayın, Bekleyin!

Token un-lock aktiflikleri her ay gerçekleşir. Kimileri büyüktür ve bir tokenin fiyatı üzerinde tesirli olabilir. Bu ay dikkat alımlı 3 altcoin toplamda yaklaşık 178 milyon dolar pahasında kilit açacak. Bu önemli bir sayı ve şu anda kriptoya para girişi olmadığı için büyük bir fiyat düşüşü görebiliriz. Fakat, kripto uzmanı Camille Lemmens’e nazaran, bunun güzel bir giriş noktası oluşturması mümkün. Bununla birlikte uzman, evvel fiyatın oturmasının beklenmesini tavsiye ediyor. Bu doğrultuda uzman, şimdilik bu 3 altcoin’den uzak durun diyor.

İlk sıradaki altcoin: Apecoin (APE)

Apecoin’in un-lock aktifliği, bu ay altcoinler ortasında açık orta en büyük kilit açma olayı. Kilit açma, dolanımdaki arzın %11’ini oluşturuyor. Bu olay 17 Eylül’de gerçekleşecek. Bu 40,6 milyon APE olacak. Bunun şu anki fiyatla yaklaşık 54,41 milyon dolarlık bir pahası var.

APE’nin tokenlarının %50’sinin kilidi açılmış durumda. Altcoin için son kilit açma süreci 17 Ağustos’ta gerçekleşti. Fakat bu, dolanımdaki arzın sırf %4,23’ünü oluşturuyordu. Ya da diğer bir deyişle, 15,6 milyon APE tokenı (20,91 milyon dolar değerinde). Bu süreçte APE fiyatı 1,79 dolardan 1,55 dolara düştü. Münasebetiyle, yaklaşan bu kilit açma büyük bir olay. Kilit açıldıktan sonra mevcut fiyatın tekrar düşmesi mümkün. APE sahipleri güç durumda. Token, tüm vakitlerin en düşük düzeylerine yanlışsız ilerlemeye devam ediyor. Bu yaklaşan kilit açmanın yedi yararlanıcısı var. Birinci dördü neredeyse tüm coinleri alıyor. Örneğin:

  • 2,22 milyon token (2,98 milyon dolar) kurucular olan Yuga Labs’a gidiyor.
  • 25 milyon token (33,5 milyon dolar) lansmana birinci katkıda bulunanlara gidiyor.
  • 7,34 milyon token (9,84 milyon dolar) hazineye gidecek.
  • 4,17 milyon token (5,58 milyon dolar) Yuga Labs’a gidiyor.

Bu da 54 milyon doların 51 milyon doları demek. Münasebetiyle, şimdilik Apecoin’den uzak durmak en uygunu.

İkinci sırada Optimism (OP) geliyor!

Eylül ayında altcoin projeleri ortasında bir sonraki büyük kilit açmayı Optimism yapacak. Şimdiye kadar, token arzının sadece %25’inin kilidi açıldı. Yaklaşan bu kilit açma aktifliği 30 Eylül’de gerçekleşecek. Yani, bu ayın sonunda. Sirkülasyondaki arzlarının %3,03’ünün kilidini açacaklar. Bu kulağa çok fazla gelmiyor. Lakin, bu 24,16 milyon token demek. Bu da mevcut fiyat olan 1,26 dolar üzerinden 31,89 milyon dolara denk geliyor.

Son kilit açma aktifliği bir ay evvel, 30 Ağustos’ta gerçekleşti. Bu gelişme altcoin fiyatını 1,49 dolardan 1,29 dolara düşürdü. Bu, bir haftadan kısa bir müddette yaklaşık %13’e denk geliyor. Hak ediş takvimi 2027 yılının Ağustos ayının sonuna kadar sürüyor. Her ay emsal bir ölçünün kilidi açılacak. Bu mevcut kilit açma etkinliğinde iki yararlanıcı var:

  • Çekirdek iştirakçilere 12,75 milyon token (16,83 milyon dolar) gidecek.
  • 11,41 milyon token (15,05 milyon dolar) yatırımcılara gidecek.

Dolayısıyla, burada bir ölçü satış baskısının olması mümkün. Bu da OP fiyatının düşmesine neden olabilir. Lakin, bunun birebir vakitte yeterli bir giriş noktası da olması beklenen.

Son sıradaki altcoin: Aptos (APT)

Eylül ayında altcoinlerin üçüncü en büyük kilidini Aptos açacak. Açılış 12 Eylül’de, yani yarın gerçekleşecek. Un-lock etkinliğinde proje, dolanımdaki token arzının %1,98’ine tekabül eden APT’nin kilidini açacak. Bu da 4,54 milyon APT (24,85 milyon dolar) manasına geliyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Aptos şimdiye kadar toplam kilitli arzının sadece %18’ini açtı. Kasım ayında, Aptos için birinci büyük token kilitlerinin açıldığını göreceğiz. Nisan 2024’e kadar aylık altı büyük token kilidinin açıldığına şahit olacağız. İşte bu noktada APT üzerinde bir ölçü olumsuz fiyat tesiri mümkün.

Ancak, tekrar de mevzuya dönelim. Son kilit açma aktifliği 12 Ağustos’ta gerçekleşti. APT fiyatı 12 Ağustos’ta 7,20 dolardan 18 Ağustos’ta 5,52 dolara düştü. Şu anda fiyat 5 dolar. Bu kilit açma etkinliğinde iki yararlanıcı var:

  • 1,33 milyon APT (7,29 milyon dolar) Vakfa gidecek.
  • 3,21 milyon APT (17,56 dolar) ise topluluğa gidecek.

Makaledeki görüşler ve iddialar uzmana ilişkin olup, katiyen yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan evvel kesinlikle kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu