Üstünlük Savaşında Bitcoin ve Ethereum, Altının Önünde!

Üstünlük Savaşında Bitcoin ve Ethereum, Altının Önünde!

Bitcoin, ethereum ve altın, son zamanlarda bir üstünlük savaşı veriyor. Bu, yükselen enflasyon oranlarının ve yatırımcıların bundan korunmanın en iyi yollarını aramasının bir sonucu oluşan bir durum. Altın, evrensel bazda tanınan bir değer deposu olarak yüzlerce yıldır enflasyon riskinden korunma aracı olarak en üst sırada yer aldı; ancak bu gerçek, hızla değişiyor.

Dijital altın olarak bilinen Bitcoin, 1 numaralı enflasyon riskinden korunma aracı olarak en iyi rakip olduğunu kanıtladı. Dijital varlığın üstün performansı, onu enflasyon oranlarının yanı sıra Ethereum’u geçmek isteyenler için tercih edilen bir yatırım haline getirdi. Hala altının en iyi değer saklama aracı olduğuna ve enflasyondan korunmaya devam ettiğine inananlar var. Ancak, bu varlıklardaki performanslar aksini söylüyor.

Bitcoin ve Ethereum Altından Daha İyi Performans Gösterdi

2021 yılına gelindiğinde, kripto para birimleri genel olarak dikkate değer bir büyüme yılı geçirdi. Benimsemeyle desteklenen Bitcoin ve Ethereum gibi dijital varlıklar tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Her iki varlık da yıl sonuna doğru ilerliyor ve geçen yılın aynı dönemine göre değerlerini en az ikiye katladılar. Ancak altın böyle bir şansa sahip olmadı. Bitcoin ve Ethereum’un çift ve hatta üç haneli yatırım getirisi sağladığı yerlerde, altın yatırımcıları kayıplardan başka bir şey görmedi.

IntoTheBlock‘tan gelen rapor, altının dijital muadillerine kıyasla ne kadar kötü performans gösterdiğini özetliyor. 2021 yılı için, Bitcoin %71.8 değer kazanırken, Ethereum %456’ya varan getiri sağladı. Altın ise, negatif bir trend izlemiş ve toplamda -%5,26’lık bir kayıp yaşamıştır.

BTC 50 bin doların altına düştü | Kaynak: TradingView.com'da BTCUSD

BTC 50 bin doların altına düştü | Kaynak: TradingView.com’da BTCUSD

Enflasyon oranlarının 2021 için %6’ya ulaştığı düşünüldüğünde, altın şu ana kadar hayal kırıklığı yaratan bir yıl geçirdi.

NASDAQ ve S&P, yıl boyunca altından daha iyi performans göstererek pozitif getiri sağladı; ancak her ikisi de Bitcoin ve Ethereum tarafından daha iyi performans gösterdi. NASDAQ yıllık getirisi %26,54, S&P ise %25,82’de kaldı.

Altın, istikrarlı ancak uzun vadeli getiri isteyenler için tercih edilen yatırım şeklidir. Enflasyondan korunma olarak da ikiye katlanan göreliliği düşük riskli bir varlık olarak kabul edilir. Bunun nedeni, evrensel olarak merkez bankaları tarafından bile tanınan bir değer deposu olarak kabul edilmesidir. Bu göz önüne alındığında, bir para birimi ve yatırım şekli olarak 2.000 yıldan fazla bir süredir varlığını sürdürmektedir.

Ancak, zaman değiştikçe ve dünya teknolojiye doğru ilerledikçe, altın için rakipler ortaya çıktı. Bu noktada on yıldan biraz daha eski olan Bitcoin, özellikle genç yatırımcılar arasında bir yatırım aracı olarak altına tercih edildi.

2020’de yapılan bir çalışma, Millennials’ın (Y Kuşağı) altın gibi değerli metaller yerine bitcoin’e yatırım yaparken daha güvenli hissettiğini ve dijital varlığı hisse senetlerinden seçtiğini gösteriyor. CNBC’nin yakın tarihli bir anketi, Millennial milyonerlerinin yarısından fazlasının servetlerinin en az %50’sini bitcoin’de tuttuklarını ve daha fazlasını satın almayı planladıklarını gösterdiğinden, bu 2021’de daha da belirgin hale geldi.