Ürdünlüler Büyük İşsizlik Krizinin Ortasında Kriptoya Yatırım Yapıyor

Ürdünlüler Büyük İşsizlik Krizinin Ortasında Kriptoya Yatırım Yapıyor

Dünya Bankası’na göre Ürdün‘de genç bir muhasebeci olan Ahmed al-Hindi, işsizlik oranının %50 olduğu bir ülkede kriptoya yatırım yaptı. Ürdün İşçi İzleme Örgütü Ekim 2021’de 140.000 işçinin COVID-19 salgını nedeniyle işini kaybettiğini açıkladı. Bir kripto para ödeme şirketi olan Triple A tarafından yayınlanan bir rapora göre, yaklaşık 129.000 vatandaş kripto para ticareti yapıyor.

Ahmed al-Hindi kriptolara 12.000 $ yatırım yaptı, bazen birkaç ay toplamında 2.000 $ kazandı, çoğu zaman ise hiçbir şey kazanmadı. Ahmed al Hindi, kriptoyu çevreleyen haberleri ve faydalı bilgileri takip etmenin anahtarının İngilizce yeterliliği olduğunu söylüyor.

Merkez Bankası Başkanı: Kripto Hala Yasak

Ürdün Merkez Bankası Başkanı, 30 Ocak’ta kripto para birimlerinin yasağa tabi olma durumlarının devam ettiğini yeniden belirtti.

Yasak birçok yönden haklıydı. Yatırımcının korunması, suç faaliyetlerinden korkma ve döviz kuru dalgalanmaları bazı gerekçeler olarak gösterildi. Kripto para birimlerini içeren bir suç veya dolandırıcılık mağduru ise mahkeme önünde temyize gidecek herhangi bir düzenleyici çerçeve de bulunmamaktadır.

Ürdün Bankalar Birliği’nin eski başkanı Mufleh Akl; “Kripto para birimlerine yatırım yapmak boşuna. Bu bir kumar oyunudur ve karlı yatırım fırsatlarının olmamasından duyulan umutsuzluktur. Bazı şirketlerin bu para birimlerine yatırım yaparak dolandırıcılık yaptığı konusunda gençleri eğitmeliyiz.” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: İran Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) Yakında Tanıtacak

Ürdün kripto yatırımlarından büyük fayda sağlayacak

Ülkenin kripto yasağı, Ürdünlüleri yaratıcı olmaya zorladı. Ürdünlüler denizaşırı brokerleri kullanıyor veya hesaplarına kripto aktaran para birimi sahiplerine nakit ödeme yapıyor. Döviz konusunda uzmanlaşmış bir finansal analist, yasa koyucuların mevcut yasaktan bağımsız olarak kripto faaliyetlerini dikkatli ve beklentiyle gözlemlediklerini söylüyor. Analist; “Kripto para biriminin yasaları yürürlüğe koymak ve ülkeye milyarlarca yatırım çekmek için altın bir fırsat olduğuna inanıyorum, ülkenin yatırım yapılması gereken mükemmel bir altyapısı var” dedi.

Bir sosyoekonomik uzman olan Hussam Ayesh, Ürdünlülerin asgari çabayla ek gelir aradıklarını söylüyor. Alternatif olarak kriptoyu yatırım aracı olarak tercih edenler çoğunlukla genç, teknolojik açıdan bilgili insanlar.

“Geniş bir dijital altyapı var ve bazılarının YouTube’da oyun oynamak gibi dijital altyapıyı kullanan etkinliklerden binlerce dinar elde etme fırsatları var. Kendilerini işsiz olarak görenler aslında bu para birimlerinde ticaret yaparak büyük bir gelir elde ediyor.”

Düzenleme olmamasına rağmen ülkede milyonlarca dolar kripto varlıklarında kilitli durumda. Şu anda tüccarlar için herhangi bir koruma yok, bu da kripto piyasasının sert bir şekilde düşmesi durumunda daha fazla risk anlamına gelebilir.