Uppsala Security, başka bir kripto hırsızlığı kurbanına çalınan fonları geri alması için yardım ediyor

Uppsala Security, başka bir kripto hırsızlığı kurbanına çalınan fonları geri alması için yardım ediyor

Uppsala Security Kurtarma Görevini Başarıyla Tamamladı

Kripto AML/CTF, işlem takibi, risk yönetimi, yasal uyumluluk ve siber güvenlik için güvenlik araçları ve hizmetleri sağlayıcısı Uppsala Security, bugün bir kurbanın yaklaşık 5 milyon KRW (4.000 ABD Dolarının üzerinde) kurtarmasına başarıyla yardımcı olduklarını duyurdu.

Crypto Incident Response Center‘a (CIRC) göre, dolandırıcılık vakası kurban tarafından 2021 Kasım ayının başlarında rapor edildi. Uppsala Security’nin araştırmacıları daha sonra kurbanın bildirilen dijital varlıklarının akışını izleyip analiz etti ve çalınan fonların bir “değişime” uğradığını doğruladı.

Uppsala Security’nin müfettişleri, şüphelinin çalınan fonları yurtdışındaki bir borsaya aktarmış olma olasılığını önlemeye yardımcı olmak için kurbana hemen bir sanal varlık izleme raporu sağladı. Kurban daha sonra kayıp kripto paraları kimin elinde tuttuğunu gösteren izleme raporunu polise sundu ve yerel Polis Karakolundaki siber güvenlik ekibi daha sonra tam bir soruşturma yürüttü ve olayın şüphelisini başarılı bir şekilde belirledi.

Sonuç olarak, polis kötü niyetli aktörü hızla tutuklayabildi ve kurbanın kayıp fonları geri almasına yardımcı oldu. Uppsala Security’ye göre, fonların tam olarak geri alınması hala devam ediyor, ancak varlıkların bir kısmı (yaklaşık 5 milyon KRW) geri alındı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kanada’da 36 Milyon Dolarlık Kripto Para Çalan Genç Tutuklandı

Kripto Olay Müdahale Merkezi (CIRC), çalınan kripto jetonlarını izlemek ve çalınan fonların nasıl aklandığını anlamak için bir Kripto Analizi İşlem Görselleştirme aracı olan CATV’yi ve Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi tabanlı bir Kripto Analizi Risk Değerlendirme aracı olan CARA’yı kullanır.

Uppsala Security Güney Kore Sorumlusu Min Woo Ku:

“Blockchain teknolojisinin doğası gereği, dolandırıcılık veya bilgisayar korsanlığı ile ilgili durumlarda kaybolan/çalınan varlıkları kurtarmak çok zordur. Bununla birlikte, CIRC ekibimiz Güney Kore’de üçüncü bir çalıntı sanal varlık kurtarma vakasını başarıyla gerçekleştirdi ve bu, sanal varlık endüstrisinde son derece önemlidir, çünkü teknolojinin bugün karşı karşıya olduğumuz bazı karmaşık sorunları çözmek için başarıyla kullanılabileceğini göstermektedir. Bu başarılı vakaların, sanal varlıkların bir kez kaybedildiğinde geri alınamayacağına dair yanlış algıdan uzaklaşmak için bir fırsat sağlayacağını umuyoruz.”

Ek olarak, Uppsala Security, Güney Kore merkezli bir sanal varlık borsası olan Bithumb ile birlikte, olayın şüphelilerinin bir Uppsala kullanarak tanımlanması da dahil olmak üzere, biri Nisan ayında diğeri Ağustos 2021’de olmak üzere iki durumda kaybedilen varlıkların tamamen kurtarılmasına katkıda bulundu.