Ünlü Finans Uzmanı: Bunlar Çökerken Bitcoin Kazanacak!

Ünlü Finans Uzmanı: Bunlar Çökerken Bitcoin Kazanacak!

Finans uzmanı ve Bitcoin maksimalisti Max Keiser yeniden Bitcoin’i destekledi. Ayrıyeten ABD borsalarının büyük bir çöküşle karşı karşıya kalmasını beklediğini belirtti. Keiser, yatırımcıların fonlarını altın ETF’lerinden spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına taşımaya başladıkları gerçeğinden de bahsetti. Daha evvel Michael Saylor da altını reddederek bir Bitcoin açıklaması yapmıştı.

“1987 biçimi bir çöküş daha geliyor”

Max Keiser son paylaşımında hisse senetlerinin “1987 stili bir çöküşe” hazırlanmasını beklediğini söyledi. Ünlü finans uzmanı bu istikamette bir ikaz yaptı. O tarihi günü “Kara Pazartesi” olarak biliyoruz. O gün, yani 19 Ekim 1987’de borsalar çöktü. Bu olayın dünya çapındaki ziyanı 1.71 trilyon dolara ulaştı. Pek çok kişi bu bahtsız olayı Büyük Buhran ile karşılaştırdı. Pay senedi çöküşünün nedenleri ortasında çok kıymetlenmiş pay senetleri, yükselen faiz oranları ve ABD’nin ticaret ve bütçe açıkları yer alıyordu.

Bitcoin maksimalistlerinin her vakit yaptığı üzere Max Keiser, dünyanın başkan kripto para ünitesi Bitcoin’in burada “nihai inançlı liman” olarak ortaya çıkmasını beklediğini söyledi. Keiser ayrıyeten ekonomist Don Johnson’ın milyarder Stanley Freeman Druckenmiller’ın 1987 borsa çöküşüne ait açıklamasına atıf yapan bir paylaşımını da alıntıladı.

Altın ETF’lerinden Bitcoin ETF’lerine geçen fonlar!

Max Keiser ayrıyeten şu anda fonların altın bazlı ETF’lerden spot Bitcoin ETF’lere geçmeye başladığını vurguladı. Bu ortada, geçtiğimiz saatlerde, BTC fiyatı 52.800 dolar bölgesine yükselen büyük bir yeşil mum bastı. Lakin, akabinde 51.600 dolar bölgesine geriledi.

Pazartesi günü, MicroStrategy iş zekası devinin kurucusu Bitcoiner Michael Saylor, Bitcoin üzerindeki bahsini ikiye katladı. Dahası inançlı liman olarak kabul gören altını reddetti. Saylor, 2020 Ağustos’tan bu yana dünyanın önder kripto para ünitesinin toplamda %330’dan fazla arttığını belirtti. Ayrıyeten, altın fiyatının birebir devirde %1 oranında düştüğünü kaydetti.

Bitcoin ETF ihraççıları rekor alımlar yapıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun spot Bitcoin ETF’lerini onayladığı 11 Ocak’tan bu yana, bu ETF’leri çıkaran Wall Street şirketleri günlük olarak büyük ölçüde BTC satın alıyor. Bu, madencilerin bir günde çıkardığı BTC ölçüsünden 12,4 kat daha fazla.

Bugün, 11 Bitcoin ETF‘sinden sekizinin topladığı BTC ölçüsünün neredeyse 14 milyar dolara ulaştı. Dünyanın en büyük fon yöneticisi BlackRock bu toplam ölçünün neredeyse yarısını satın aldı. BlackRock’ın şimdiye kadarki alım ölçüsü 6.23 milyar dolar kıymetinde BTC oldu.

Kaynak: Kripto Koin