Ünlü Dijital Sanatçı Beeple ‘HUMAN ONE’ Heykelini Christie’s’de Yaklaşık 29 Milyon Dolara Sattı

Ünlü Dijital Sanatçı Beeple ‘HUMAN ONE’ Heykelini Christie’s’de Yaklaşık 29 Milyon Dolara Sattı

Sanat müzayede tarihinin yaşayan en değerli sanatçılarından biri olan Beeple dün gece Christie’s 21st Century Evening Sale’de ‘HUMAN ONE NFT’sini 28.985.000 Dolar’a sattı. Satış, 15 milyon dolarlık beklentileri fazlasıyla aştı. Müzayede New York’ta canlı bir etkinlikti, ancak dünyanın dört bir yanından teklif sahipleri temsil edildi. 

Canlı yayın yoluyla izlenebilen etkinlikte 40 sanat eseri sergilendi. Beeple’ın 7 metrelik bir heykeli ve beraberindeki NFT’si ‘ Human One ‘ ilgi odağı oldu.

Müzayedeci, parçanın ne kadar heyecanla beklendiğinden ve teklifin saniyeler içinde 15 milyon dolara kadar çıktığından bahsetti.

Sonunda, Dialectic’ten Ryan Zurer 25 milyon dolar teklifte bulundu. Müzayedeci, ücretler ve vergilerden sonra fiyat etiketinin 28.985.000 Dolar olduğunu ifade etti. 

Beeple (Michael Winkelmann) bu yılın Mart ayında “Everydays: The First 5,000 Days”i çevrimiçi bir satışta 69.3 milyona sattığında büyük yankı uyandırmıştı.

Bu parça, Beeple’ın 2007‘den beri her gün çevrimiçi olarak yayınladığı her görüntünün bir kolajıydı. Bu, NFT Yaz çılgınlığı için zemin hazırlayan NFT’de tartışmasız bir dönüm noktasıydı. 

Beeple, bu satış için Ethereum (42.329.453 ETH) ile ödeme aldı ve bunu ABD dolarına satmasaydı, bugün Mart ayına göre yaklaşık 2,5 kat daha değerli olacaktı. NFT’lerden daha genel olarak bahseden Beeple, Christie’s’e “Bu teknoloji aracılığıyla, gerçekten yeni işlerin doğduğunu hissediyorum” dedi.