Bitcoin Haberleri

Ünlü Balina MicroStrategy Bitcoin Stratejisini Değiştiriyor

Yazılım geliştiricisi MicroStrategy, Bitcoin (BTC) varlıklarının raporlanmasında yeni bir yaklaşım benimsemeye hazırlanıyor. Finansal Muhasebe Standartları Heyeti (FASB) tarafından yakın vakitte alınan bir karar var. MicroStrategy, Bitcoin varlıklarına ait daha fazla şeffaflık sağlamak için üç aylık raporlarını yenilemeyi planlıyor.

Bitcoin için artan finansal şeffaflık

Bu finansal raporlama ıslahatı, MicroStrategy üzere işletmelerin, kripto para ünitesinin fiyatı o devirde düşse bile, paha düşüklüğü ziyanlarını açıklamak zorunda kalmadan her çeyrekte Bitcoin varlıklarının gerçeğe uygun pahasını beyan etmelerine imkan tanıyor.

Standart bir finansal raporlama gerekliliği olan bedel düşüklüğü ziyanının açıklanması kıymetli. Buna nazaran bir şirketin varlıklarının pahasındaki değerli düşüşleri, tipik olarak piyasa pahaları kayıtlı kıymetlerinin altına düştüğünde, kabul etmesini ve açıklamasını zarurî kılıyor. Bu, Bitcoin yatırımı yapan Microstrategy’nin şeffaflığı için çok kıymetli. Ayrıyeten paydaşların varlık bedellerinin hakikat bir temsilini almalarını saplıyor.

Ezber bozan bir gelişme

Özellikle, saygın yatırım bankası Berenberg, MicroStrategy üzere şirketlerin değerli Bitcoin varlıklarını yönetme formunu tekrar şekillendirme potansiyeline sahip olduğu için bu olayın ehemmiyetini vurguladı. Bu değişikliğin yatırımcılara daha gerçek bir mali tablo sunması kelam konusu. Ayrıyeten nihayetinde varlık değerlemesinin daha net bir formda anlaşılmasını sağlıyor. Buna nazaran Bitcoin ve kripto para piyasasına yarar sağlaması beklentiler dahilinde.

Halihazırda, Bitcoin ve kripto para üniteleri maddi olmayan varlıklar olarak kategorize edilmekte. Öbür taraftan bu da kripto fiyatlarındaki düşüş devirlerinde şirket yararlarını olumsuz etkileyebilecek muhafazakar muhasebe uygulamalarına yol açmakta.

MicroStrategy’nin Bitcoin yolculuğu

MicroStrategy, Ağustos 2020’de hazine varlıklarının değerli bir kısmını Bitcoin’e tahsis ederek manşetlere çıktı. Bu atılım şirketin inovasyona olan bağlılığını ortaya koyuyor. Birebir vakitte son derece değişken kripto piyasasına karşı savunmasızlığını da gözler önüne seriyor.

Bu stratejiyi benimsediğinden beri MicroStrategy adım atıyor. Buna nazaran 2022’nin ikinci çeyreğinde kaydedilen 917,8 milyon dolarlık en büyük ziyanla birlikte toplam 2,23 milyar dolarlık kümülatif paha düşüklüğü ziyanı bildirdi. Bitcoin düştüğü için bu kıymetli kayıplar medyanın büyük ilgisini çekiyor. Başka taraftan şirketin temel pahasının kıymetli ölçüde etkilendiği izlenimini yaratıyor.

Resmi onay ve vakit çizelgesi

Finansal Muhasebe Standartları Şurası adım attı. Şirketlerin gerçeğe uygun bedel muhasebesi kullanmalarına müsaade veren bu yeni kuralları kısa mühlet evvel oyladı. Bu sayede şirketler yarar ve kayıplarını gelir tablolarına anında yansıtabilecekler. Bu güncellenmiş standartların resmi onayının bu yıl içinde alınması bekleniyor. Fakat şirketler bunları daha erken benimseme seçeneğine sahip. MicroStrategy İdare Konseyi Lideri Michael Saylor, bu kural güncellemesini memnuniyetle karşılıyor. Öbür taraftan kriptokoin.com olarak baktığımızda “Bitcoin BTC’nin bir hazine varlığı olarak şirketlerce benimsenmesinin önündeki büyük bir pürüzü ortadan kaldırdığını” söz ediyor.

Bu değişiklik, kurumsal dalda kripto para ünitesi benimsenmesini teşvik etmede kıymetli bir rol oynamakta. Bu yeni kuralların resmi olarak uygulanması 2025 yılı için planlanmış durumda. Fakat Bitcoin yatırımcısı MicroStrategy aerken adım atıyor. En son muhasebe standartlarına ahenk sağlama ve bunların yararlarından yararlanma konusundaki kararlılığını sergiliyor. Ayrıyeten bunları daha erken benimsemeyi amaçlıyor.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu