UNICEF, Okulları İnternete Bağlamaya Yardımcı Olmak İçin Ethereum Üzerinde NFT’ler Başlattı

UNICEF, Okulları İnternete Bağlamaya Yardımcı Olmak İçin Ethereum Üzerinde NFT’ler Başlattı

Kısa Notlar

  • UNICEF, okul internet bağlantıları için para toplamak amacıyla bir NFT koleksiyonu başlatıyor.
  • NFT girişi, BM ajansının blok zinciri teknolojisini desteklemek için yaptığı en son çabadır.

UNICEF Okullar İçin Dijital Dünya’yı Kullanacak

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Durum Fonu (UNICEF), bugün BM ajansının 75. yıldönümünü anmak için Ethereum‘da takas edilemez tokenler (NFT‘ler) koleksiyonunun başlatıldığını duyurdu.

Fon, dijital sanatçı ve veri bilimcisi Nadieh Bremer‘in “Patchwork Kingdoms” adlı bir sergisi olan Ocak 2022 NFT lansmanından elde edilen kârın, dünya çapındaki çocuklar için internet erişimini finanse etmek amacıyla Giga girişimi de dahil olmak üzere birçok projesini desteklemeye gideceğini söyledi.

2019’da başlatılan Giga Girişimi, UNICEF ve BM Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından çocukların web tabanlı bilgi ve fırsatlardan yararlanabilmeleri için her okulu internete bağlamaya yönelik küresel bir projedir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Büyük Markalar NFT, Kripto ve Metaverse Hype’ın Peşinde

NFT pazar yeri Snowcrash Labs, Ethereum Foundation, Metagood ve diğerleri ile ortaklaşa oluşturulan Patchwork Kingdom koleksiyonu, 1.000 NFT içeriyor. Fon, Giga’nın önemini ustaca ifade etmek için her bir NFT’nin, girişimin 21 ülkedeki 282.000’den fazla okuldan toplanan veriler kullanılarak boyandığını söylüyor.

Bremer’in sanatı bu projede büyük rol oynuyor. “It’s a Small World” yaratıcısı Mary Blair‘in çalışmasından ilham alan Bremer, setler ve şehirler inşa etmek için basit geometrik şekiller, kareler, daireler ve üçgenler kullanma fikriyle başladığını söylüyor. “Son görsellerde, her okul küçük bir kare haline geldi, Krallıklar oluşturmak için diğer okullarla iç içe geçti, internete bağlı ve bağlantısız olanlar arasında bölündü” dedi.

UNICEF, kuruluşun kripto para birimini almasına, tutmasına ve dağıtmasına izin veren CryptoFund‘un 2019 lansmanından önce blok zinciri teknolojisine giriş yaptı.

Örneğin, Nisan 2021’de, kripto borsası Huobi Global‘e bağlı kar amacı gütmeyen Huobi Charity Limited, UNICEF’e Bitcoin ve fiat olarak 1 milyon dolar ve CryptoFund’a ek 7 BTC bağışladı.

Ayrıca, UNICEF İnovasyon Fonu, blok zincirine daha uzun süredir yatırım yapıyor ve dünya çapında çocukları etkileme potansiyeli olan erken aşama, açık kaynaklı Web3 projelerine fon sağlıyor.