Ukraynalılar Tether’in Primle İşlem Görmesine Sebep Oluyor

Ukraynalılar Tether’in Primle İşlem Görmesine Sebep Oluyor

Ukraynalılar şu an 3. gününün yaşandığı Rusya işgalinde kripto paralara sığınıyor. Tedirgin Ukraynalıların varlık koruma aracı olarak stabilcoin Tether‘i (USDt) tercih ediyor olması da primli işlemlere neden oluyor.

Ukrayna vatandaşları ellerindeki fiat para birimlerini stabilcoin Tether’e (USDt) dönüştürüyor. İşlem yoğunluğu sebebiyle hacim hızla artıyor ve USDt’ye gerçekleştirilen büyük talep ise varlığın 0.11 dolar primle işlem görmesini tetikliyor.

Stabilcoinlerin çalışma prensibine göre Tether’i (USDt) örnek alacak olursak, USDT/USD paritesinin 1:1 olması gerekmektedir. Talep artışlarının anlık sapmalara sebep olduğunu gözlemlemek genellikle ekstem bir durumdur. Ukrayna’da kaos ortamı yaşanıyor olması ve Grivna‘nın sürekli değer kaybetmesinden dolayı vatandaşlar USDt’ye yöneliyor. Talep yoğunluğu ise USDt’nin 0.11 dolara kadar sapma yaşamasına sebep oluyor. Son 24 saatte yerel bir borsa olan Kuna‘dan yapılan açıklamaya göre platform üzerinden 773.000 dolar değerinde USDt işlemi gerçekleştirildi.

Son 24 saatlik verilere göre, USDT/Grivna paritesi, borsanın genel hacminin %32’sini oluşturuyor. Google Trend verilerine göre ise Ukrayna’da son 24 saatte en çok aranan kelimelerin başını USDt ve Tether çekiyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: BitConnect’in Kurucusu Ponzi Dolandırıcılığıyla Suçlanıyor

Kuna borsasının kurucusu Michael Chobanian, borsada çok sınırlı miktarda arz kaldığını dile getirdi. Sınırlı USDt arzının da döviz kurunun büyük bir primle işlem görmesine sebep olduğunu belirtti.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.