Ukrayna Ordusu, UkraineDAO Yoluyla Ethereum’da 3 Milyon Dolar Bağış Topladı

Ukrayna Ordusu, UkraineDAO Yoluyla Ethereum’da 3 Milyon Dolar Bağış Topladı

Ukrayna hükümetinin ülkeye Rus işgaline direnmesine yardımcı olabilecek bağışlar için yaptığı çağrı ile birkaç marka ve kişi harekete geçti. Çağrıya yanıt olarak, bazı kripto meraklıları, orduyu desteklemek için para toplamak amacıyla merkezi olmayan bir özerk organizasyon (DAO) kurdu.

UkraineDAO‘nun koordinatörleri arasında Rus Sanat Kolektifi, Pussy Riot, NFT stüdyosu Trippy Labs ve PleasrDAO yer alıyor. UkraineDAO, ülkenin ordusu için Ethereum ve kripto topluluğundan daha fazla yardım istiyor. DAO hareketleriyle 3 milyon dolardan fazla değere sahip birkaç Ethereum tabanlı kripto para yardımı toplandı.

Günlük grafikte küçük kayıplarla Ethereum. Kaynak: ETHUSD TradingView

Günlük grafikte küçük kayıplarla Ethereum. Kaynak: ETHUSD TradingView

Ukrayna İçin UkraineDAO ve Ethereum Bağışlarının Oluşturulması

Ukrayna doğumlu olan; ancak Londra’da yaşayan Alona Shevchenko, UkraineDAO’nun Twitter hesabını, Rusya’nın Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkenin işgalini açıklamasından önce geliştiriyordu.

Shevchenko’nun yardım için yaptığı hamleler hızlı tepkiler aldı. Bu nedenle, UkraineDAO’nun yaratılmasının ve başlamasının hızlı bir öz-örgütlenmeyi takip ettiğini vurguladı.

UkraineDAO’nun yanı sıra Shevchenko, diğer kitle fonlamasına da dahil oldu. Halen FreeRossDAO operasyonları ve topluluk liderliğini yürütmektedir.

UkraineDAO, fonlarının bir kısmını operasyon planlarında Ukraynalı askerleri desteklemeye yönlendirecek. Ayrıca, DAO Come Back Alive‘a bağışta bulunacak. Ukraynalı bir yardım kuruluşu olan Come Back Alive, hizmet şartlarını ihlal etme gerekçesiyle bağış toplama platformu olan Patreon‘dan yasaklandı. Ancak BTC bağışlarıyla Come Back Alive tek başına 6,9 milyon dolara kadar gelir elde etti.

Ek olarak, DAO geçen hafta sonu Ukrayna bayrağının bire bir NFT‘sini yayınladı. Grup, bağışlanan fonları kullanarak NFT’yi satın almayı planlıyor.

Bu süreç, grupların NFT’leri satın almalarını sağlayan, parçalı bir teklif verme hizmeti olan PartyBid‘den geçiyor. Bu nedenle, insanların müzayedeyi kazanan herhangi bir gruba bağış yapmaları ve karşılığında bağışlarıyla orantılı Ethereum tokenleri almaları için tanıtım sağlıyor. Bu ödüller genellikle sevilen tokenlerden oluşmaktadır.