Ukrayna Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimlerini Yasallaştırmak İçin Harekete Geçti

Ukrayna Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimlerini Yasallaştırmak İçin Harekete Geçti

Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Ukrayna içinde kripto para birimini yasallaştıracak bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarı, kripto paraların yasallaşması yolunda büyük bir engeli aştı.

Ukrayna Parlamentosu bugün kripto para birimini ülke içinde yasal hale getirmek ve kripto para borsalarının ülkede resmi olarak faaliyet göstermesine izin vermek için oy kullandı.

Bitcoin de dahil olmak üzere diğer kripto para birimleri, Avrupa’nın en kalabalık yedinci ülkesi olan Ukrayna’da şimdiye kadar nötr alandaydı.

Bununla birlikte, blockchain veri şirketi Chainalysis, Ukraynalıları Eylül 2020‘de dünyada kripto para birimini en çok benimseyen kişiler olarak sıraladı.

Tasarı gerçekten de yasalaşırsa, bankalar kripto para şirket hesaplarını almakta özgür olacak ve ona sahip olan vatandaşlar hırsızlık durumunda yasal korumaya sahip olacaklar.

Yasa tasarısını, dijital okuryazarlığı ve çevrimiçi erişimi geliştirmek için 2019 yılında oluşturulan Dijital Dönüşüm Bakanlığı hazırladı.

Ek olarak Dijital Dönüşüm Bakanlığı vergi yasasının değiştirilmesi ve cumhurbaşkanının yasayı imzalamasının ardından bu sonbaharda yasanın uygulanmasından sorumlu olacak. .

Uluslararası Para Fonu’nun 2019 raporuna göre, Ukrayna’nın nominal GSYİH’sı nüfusuyla orantılı değil ve 46 ülke arasında 23. sırada yer alıyor. Bakanlık, kripto işletmelerini çekerek bu sayıyı artırmak istiyor.

Bakan Yardımcısı Oleksander Bornyakov, bir basın açıklamasında, “Özellikle, özel mevzuatın kabul edilmesi, Ukrayna pazarında dövizlerin cazibesini artıracak ve Ukrayna’da kripto paraların daha da geliştirilmesi için güçlü bir teşvik olacak.” dedi.