Ukrayna, Askeri Teçhizata Bağışların 15 Milyon Dolarlık Kısmını Harcadı

Ukrayna, Askeri Teçhizata Bağışların 15 Milyon Dolarlık Kısmını Harcadı

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov, Ukrayna’nın dün teslim edilen kurşun geçirmez yelekler de dahil olmak üzere kripto para birimi bağışlarının 15 milyon dolarını savaş teçhizatına harcadığını söyledi.

Ülkenin bilgi teknolojisi endüstrisini yükseltmek ve yüksek hızlı internet erişimi sağlamak için iki yıl önce kurulan Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Avrupa ve ABD‘de kurşun geçirmez yelek, gıda, bandaj ve gece görüş ekipmanı için askeri tedarikçiler bulmayı başardı. Bazı tedarikçiler kriptoyu kabul ederken, diğerleri sadece euro veya dolar kabul ediyor ve bu da bazı kripto varlıklarının bu fiat para birimlerine dönüştürülmesini gerektiriyor.

Ukrayna Hükümeti, Kripto Bağışlarının Harcanması Noktasında Şeffaf Davranıyor

Bornyakov, Bloomberg ile bir Zoom röportajında, hükümetin önümüzdeki birkaç gün içinde şimdiye kadar alınan kripto bağışlarının (56.8 milyon) ikiye katlanmasını beklediğini söyledi. Bağışlanan paranın çoğu Bitcoin ve Ether‘den geldi. Buna karşılık, daha küçük miktarlar stabilcoin Tether, Polkadot (5.8 milyon dolar), Solana ve hatta 200 bin doların üzerinde bir CryptoPunk ve multidisipliner sanatçı Pak tarafından yaratılan 1.86 milyon dolar değerinde Julian Assange NFT‘ler dahil olmak üzere NFT’lerden geldi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: ABD Virginia Senatosu, Devlet Bankalarının Kripto Saklama Hizmetleri Sunmasına İzin Veriyor

Bakan, “bağışların çoğunun insanlardan geldiğini” söylerken, bazı şirketler de bu konuda adımlar atıyor. Bağış yapan şirketler göz önüne alındığında, bunlardan biri ABD merkezli borsa FTX yardımıyla kripto paraları Ukrayna’da harcamak üzere ABD dolarına dönüştürmeyi amaçlayan bir fon olan Aid for Ukraine. Fonun kripto parası, Ukrayna merkez bankasına yatırılmak üzere dolara çevrilecek. Fon, Solana’nın kurucu ortağı Anatoly Yakovenko ve kripto staking şirketi Everstake‘in CEO’su Sergey Vasylchuk tarafından başlatıldı. Vasylchuk daha önce bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi geliştirmek için Ukrayna hükümetiyle birlikte çalışmıştı.

Birnyakob, Columbia Üniversitesi‘nde Kamu Yönetimi okudu ve diğer girişimlerin yanı sıra bir reklam teknolojisi sağlayıcısı kurdu. Bakanlık, Rus saldırısı devam ederken bile hükümet çalışmalarının ilerlemesini sağlamak için ülkenin bilgi teknolojisi altyapısını destekliyor. Ayrıca kripto fonları toplama ve kullanma çalışmalarına da devam ediyor.