HaberlerKripto Para Haberleri

Uganda Finansal İstihbarat Kurumu, Hükümetin Kripto Düzenleme Çerçevesi Oluşturmasını İstiyor

Uganda'nın Finansal İstihbarat Kurumu (FIA), ülkenin Maliye Bakanlığı'nın kripto hizmet sağlayıcıları için düzenleyici bir çerçeve oluşturmaya yardımcı olmasını istediğini söyledi.

Uganda Finansal İstihbarat Kurumu FIA’ya göre, hükümetin müdahalesi için yapılan bu çağrı, Uganda kripto para endüstrisinin güvenliği için büyük önem taşıyor.

Terörizm Endişeleri

FIA icra direktörü Sydney Asubo’dan alıntılanan yakın tarihli bir raporda , mali istihbarat kurumu, Uganda hükümetinin neden düzenlemenin hazırlanmasına dahil olması gerektiğini anlattı. Raporda şunlar yer alıyor:

Kripto para hizmet sağlayıcıları, şu anda terörizmin finansmanı ve kara para aklamaya karşı en savunmasız kategori de yer alıyor. Geçen yıl onlara kayıt olmaları için bir ay verdik, ancak sadece birkaçı yanıt verdi.

2020 senesinin Aralık ayında FIA, kripto para hizmet sağlayıcılarını kapsayan bir mektup yayınladı. Bu mektup, kripto para birimi borsaları veya diğer kripto varlık hizmet sağlayıcıları gibi kuruluşların artık FIA’nın denetimine ve izlemeye tabi olduğu anlamına geliyordu.

Ugandalılar Kripto Para Dolandırıcılıklarından Korunacak

Kripto para hizmet sağlayıcılarını 27 Aralık 2020‘ye kadar kaydolmaya çağıran bu değişikliğe rağmen, sadece birkaç tanesi yanıt verdi.

Uganda Finansal İstihbarat Kurumu yetkililerine göre bu uyumsuzluk, kullanıcıları ve daha büyük ekonomiyi koruma yeteneğini sınırlıyor.

Ek olarak rapor, saadet zinciri sistemine sahip kripto para şirketlerinin çoğalmasının FIA’nın kripto endüstrisine bakışını nasıl şekillendirdiğini de açıklıyor.

Pek çok Ugandalı vatandaş, tıpkı Afrika’daki gibi, kripto dolandırıcılığının kurbanı oldu . FIA, kripto hizmet sağlayıcılarını denetimine alınırsa, kripto dolandırıcılarının sayısını azaltabileceğini düşünüor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu