Haberler

NFT Oluşturmak için Yapmanız Gerekenler.

OpenSea'de İşlem Ücreti Ödemeden Nft Oluşturmak ve Satışa Sunmak

 

Yazımıza başlamadan önce, iki farklı modelleme olan ücretli NFT yapımı ve Ücretsiz olarak yapılabilen 2 farklı modellemeyi ele aldık,sonuna kadar okuyarak uygulama yaparsanız kendi NFT nizi oluşturmuş olacaksınız.

Fungible Tokens (NFT‘ler), benzersiz veya nadir bulunan dijital varlıklardır. Bir öğe, yaygın olarak kabul edilen eşdeğerlerle kolayca  değiştirilebilirdir. NFT‘ler benzersiz nesneler olabilir, yani bunlardan yalnızca biri var olacak. Ayrıca nadir veya sınırlı sayıda olabilirler.Bir NFT‘nin temsil edebileceğinin bir sınırı yoktur. NBA, NBA Top Shots ile basketbol maçlarından önemli anların video kliplerini temsil etmek için NFT‘leri kullandı.

NFT‘ler, sınırlı sayıda üretilen el çantaları gibi fiziksel nesnelerin mülkiyetinin kanıtını da temsil edebilir. Ayrıca bir mülkiyet izi veya sanat dünyasında “kaynak” olarak bilinen şeyi sunabilirler. NFT‘ler fiziksel nesnelere bağlanabiliyorsa, kişisel deneyimlere de bağlanabilir ve örneğin konserlere veya özel performanslara erişim biletleri gibi alternatif modellemeler yapılabilir. NFT‘lerin son derece güçlü bir yönü, ikincil satış işlemlerinden gelecek gelirlerin, bu NFT‘nin orijinal yaratıcısına veya “minter”ına programlı olarak yönlendirilebilmesidir. Bu, bir NFT ilk satıştan sonra birçok kez el değiştirirse, orijinal yaratıcının yine de gelir veya telif hakkı kazanacağı anlamına gelir.

 

NFT’ler Nasıl Yapılır

Bağımsız yaratıcılar tarafından NFT etkinliğinin büyük çoğunluğu Ethereum blok zincirinde gerçekleşiyor. Ethereum ile etkileşim kurmak için hem mobil uygulaması hem de tarayıcı uzantısı olan MetaMask gibi Web3 özellikli bir cüzdana ihtiyacınız olacak. Ethereum’da işlem yapmak için, blockchain ağı veya “gas” ücretlerini ödemek için cüzdanınızda, Ethereum’un yerel kripto para birimi olan ETH‘ye ihtiyacınız olacak. Huobi gibi bir borsadan ETH alabilirsiniz.

Ethereum’daki NFT‘ler açık kaynak standartlarına dayanır ve onları kendi cüzdanınızda tutar veya “vesayet altına alırsınız”. Bu, bir NFT bastığınızda belirli bir platforma bağlı olmadığınız ve NFT’nizi oluşturmak için seçtiğiniz herhangi bir aracı veya platformu kullanabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, Mintbase’de bir NFT basabilir ve ardından NFT cüzdanınızdan hiç çıkmadan OpenSea‘de görüntüleyebilir ve satabilirsiniz.

OpenSea kısa süre önce, içerik oluşturucuların gas ücreti ödemeden NFT’leri basmasına olanak tanıyan bir özellik duyurdu. Bunun nasıl yapılacağı konusunda adım adım alt kısımda anlatacağız. Öncelikle NFT’leri ekleyeceğiniz bir koleksiyon oluşturmalısınız. Bir koleksiyon oluşturup adlandırdıktan sonra, görüntü dosyalarını, video dosyalarını, 3B modelleri, müzik dosyalarını veya temel olarak herhangi bir dijital içerik dosyasını kullanarak NFT’ler oluşturabilir ve ona ekleyebilirsiniz. Bir isim, açıklama ekleyebilecek ve NFT’lerin nadirliğini de ayarlayabileceksiniz.

Bugün, OpenSea’de herhangi bir gaz ödemeden tamamen ücretsiz olarak kendi NFT’lerinizi oluşturmanıza olanak tanıyan , Collection Manager’ı anlatacağız . Bu NFT’leri satmak da ücretsizdir – OpenSea hesabınızı bir kez başlatmanız yeterlidir.

Öncelikle web tarayıcımıza Metamask eklentisini kuruyoruz,ardından mevcut  bir cüzdanınız var ise burada import seçeneği ile entegre ediyoruz,yok ise ilk cüzdan kurulumu yapıp sonraki adımlara geçebilirsiniz.

Daha sonra tarayıcınızdan.  Collection Manager’ı   giriş yapın ve cüzdanınızın burada aktif olması için gerekli izinleri verin,alttaki gibi NFT oluşturma ekranına ulaşacaksınız.

Daha sonra ilk adımlara geçerek ,gerekli resim ses dosyası ve bağlantılarınızı eklemeniz gerekmekte.

Alta gördüğünüz alandaki boşlukları ilgili bilgiler ile doldurmanız gerekmekte.

 

 

Yukarıda belirtilen tüm alanları doldurduktan sonra artık bir NFT altyapınız hazır demektir,karşınıza alttaki gibi demo olarak yaptığımız tanımlanmış ekran gelecek.

 

  • Logolarınızı, sosyal medya bağlantılarınızı ve görüntü ayarlarınızı yapılandırın
  • Birincil veya ikincil satışlardan aldığınız komisyonunuzu yapılandırın.
  • Mağazanızda hangi para birimlerine (sosyal tokenler dahil) izin vermek istediğinizi seçin.

 

 

Şimdi  rarible.com a bağlanarak  otomatik  kurulum ile NFT oluşturma ve satışı hakkında bilgi vereceğiz.

Alt resimdeki sağ üst köşede bulunan Metamask bölümünden daha önce açmış olduğumuz cüzdanı import ediyoruz,ardından create yazan bölüme tıklıyoruz.

 

 

Ardından alttaki ekranda, Multiple alanını seçiyoruz.

Sebebi ise 1 den fazla üretim yapmayı hedeflediğimizden dolayı.

 

1 Tek NFT üretim olsaydı, tam anlamıyla benzersiz eşsiz yapıda olacaktı,fakat daha fazla üretim ve farklı kodlamalar ile aynı mantık ile üretim yapacağız.

Teknik olarak NFT nin klonlarını oluşturmuş olacağız.

 

Sonraki alanda gerekli adımları takip ederek dosylarınızı yükleyin.

 

Üstteki resimde anında satış fiyatı olarak ETH kısmına fiyat belirleyebilirsiniz. Satış için sizden %2.5 işlem ücreti alacaklar.

2 Alternatif modelleme mevcut  ERC1155 altyapısı ile kurulum yapabilir yada https://rarible.com/  sizler için kolaylık sunan yapısı ile diğer tüm bilgileri girmeden tasarlayabilirsiniz.. Alttaki resimde 2 modelleme ekranı mevcut.

 

 

Rarible kısmını seçip diğer alanları dolduruyoruz.

İsim veriyoruz NFT için.

Bir alt alanda açıklama kısmını dolduruyoruz.

Royalties bölümü ise sizden sonra sattığınız ürünü satmak isteyen kişilerden alacağınız komisyonu ifade etmektedir.

Number of copies  Kısmı  ise ne kadar üretim yapmak istediğinizi belirler ben örnek olarak 200 adet ekledik.

Create item e bastıktan sonra adımları tamamlamış oluyoruz,alttaki resimdeki gibi upload ekranı geliyor.

 

 

Üstye

Üsteki resimde gördüğünüz üzere, bir işlem ücreti alacak ve NFT için size otomatik kurulum hizmeti sunmuş olacak, ETH walletiniz’de yeterli Ethereum var ise confirm ekranı gelecek onay verdikten sonra artık NFT niz olmuş olacak ve satışa hazır hale gelecek. Bu sistem tamamen otomatik olduğu için ödeme yapan kişiler doğrudan NFT ye sahip olurken sizin ikinci bir onay vermeniz gerekmeden NFT ücreti hesabınıza tanımlanmış olacak .

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu