Twitter’ın Yeni NFT Doğrulama Aracı, Orijinalliği Onaylamıyor

Twitter’ın Yeni NFT Doğrulama Aracı, Orijinalliği Onaylamıyor

Twitter‘ın profil resimleri için doğrulanmış NFT‘leri desteklemek amacıyla yakından izlenen hareketinde bir sorun var: NFT’nin orijinal mi yoksa bir kopya mı olduğunu söylemek imkansız.

Araç, NFT’nin kime ait olduğunu doğrularken, NFT’deki görüntünün orijinal mi yoksa yetkisiz bir kopya mı olduğunu doğrulayamıyor.

Profil resmi olarak korsan bir NFT görüntüsü kullanmak isteyen fırsatçılar, OpenSea gibi üçüncü taraf pazar yerlerinde bir NFT’nin aynı görünümlü bir görüntüsünü yükleyebiliyor, NFT olarak basabiliyor ve sosyal medya devi tarafından onaylanıp doğrulanmasını sağlayabiliyor.

Web3 spor bahisleri girişimi BlitzPick‘in kurucusu Brett Richey, “Herhangi bir NFT’yi doğrulayabilirseniz, bu, doğrulamanın tüm amacını bozmuyor mu? Twitter’ın yalnızca doğrulanmış koleksiyonları [yayınlayacağını] düşündüm, ancak [bir] maymunun [NFT] bir kopyasını basıp doğrulayabilirim, değil mi? [Bu] anlamsız görünüyor.” dedi.

Şirket, kullanıcıların ether tabanlı cüzdanlarını Twitter hesaplarına bağlayabileceklerini ve dijital koleksiyonlarını profil resimleri olarak gösterebileceklerini söyledi.

Altıgen şekilli resimlere sahip profiller, NFT’lerini sosyal medya devi ile doğruladı ve böylece blok zincirinde sahiplik sinyali verdi. Kullanıcılar, şirketin Twitter Blue abonelik hizmeti aracılığıyla her ay 2,99 ABD doları ödemeli ve yeni özelliği kullanmak için bir IOS cihazı kullanmalıdır.

Twitter sözcüsü Blockworks’e, kullanıcıların kişinin NFT’sinin OpenSea ile doğrulanıp doğrulanmadığını görmek için bir profil resmine tıklayabileceklerini söyledi. Blok zincirinde kayıtlı bir işlemi olan tüm eter tabanlı NFT’ler Twitter profillerinde gösterilecek.

Sözcü, “Herkesin NFT’leri kullanmasını mümkün kılmak istiyoruz ve belirli pazarlar tarafından doğrulanamayan NFT koleksiyonlarını kapıya koymak istemiyoruz. Müşterilere, doğrudan birinin profil resminden NFT ayrıntılarını görmeleri ve sözleşme adresini kolayca keşfetmeleri için daha kolay bir yol vermenin önemli olduğunu düşündük; İnsanlar bir NFT profil resmine tıklayarak bir koleksiyonun OpenSea veya başka bir [üçüncü] taraf pazar tarafından doğrulanıp doğrulanmadığını görebilecekler.” dedi.

Twitter Inc. (TWTR) yayınlandığı sırada hisse başına %1.6 düşüşle 33.62 $ seviyesinde işlem görüyordu.