Tüccarlar, kurumların ‘titrek’ makro resmin ortasında kripto karları aldığını söylüyor

Tüccarlar, kurumların ‘titrek’ makro resmin ortasında kripto karları aldığını söylüyor

Bitcoin fiyatı, Cuma günkü seansta 57.000$’a yakın yüksek seviyelerden titrek şekilde düşerek Cumartesi gecesinde 43.000$’ın altına düştü. Bitcoin fiyatı o zamandan beri bu kayıpların bir kısmını azaltmış olsa da ticaret yöneticileri The Block‘a büyük kurumsal satışın daha geniş bir pazar değişimini tetiklediğini söylüyor.

Spesifik olarak, bir ticaret yöneticisi Cuma sabahı 500 milyon dolardan fazla bitcoin satan bir kurumun görüldüğünü söyledi.

Ticaret yöneticisi, bu satışın kripto türevleri piyasasında “agresif tasfiyeleri” tetiklediğini de sözlerine ekledi. The Block’tan Larry Cermak‘ın belirttiği gibi, piyasa 51.000 $’dan 42.000 $’a hareketle tasfiye edilen 1,3 milyar $’dan fazla uzun pozisyon gördü. Türev ürünler piyasasındaki toplam açık faiz de bir saatten kısa bir sürede 21.6 milyar dolardan 16.7 milyar dolara düştü.

Bu tür tasfiyeler kripto piyasasında alışılmışın dışında değil. Geçen yıl boyunca, aşırı kaldıraçlı tüccarlar tarafından tasfiye edilen offshore mekanlarda belirli piyasa düşüşleri daha da kötüye gitti.

Kripto şirketi FalconX‘in yöneticisi Aya Kantorovich, “Herkes iyi bir yıl geçirdi ve geleneksel finanstan gelen oyuncuların, şu anda titrek görünen makro ortamda gözleri var” dedi.

Son birkaç hafta içinde, kripto ve hisse senedi yatırımcıları, COVID-19‘un omikron olarak bilinen yeni ortaya çıkan varyantı ile ilgili manşetleri ve ABD Federal Rezervi‘nden daha hızlı daralmanın ufukta olabileceğine dair göstergeleri sindirmek zorunda kaldılar.

Yine de Kantorovich, The Block’a hala oyunda alıcılar olduğunu söyledi.

“Masamızın karşısında, öncelikle alıcıların uzun vadeli alımlar için geldiği çok sayıda OTC görüyoruz” dedi.