Trader’lara Göre Kripto Piyasası, ‘Büyük Düzeltme’ İçin Hazırlanıyor

Trader’lara Göre Kripto Piyasası, ‘Büyük Düzeltme’ İçin Hazırlanıyor

Kripto piyasası ile eş anlamlı olan bir şey varsa, o da fiyatların hızla yükselme ve düşme eğilimidir. Bu oynaklık, kripto para birimlerine girmek için bir argüman olmuştur, ancak aynı zamanda yatırımcıların girmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Son derece değişken doğası, yatırımcıları riske atmaya istekli olduğu sürece, onu hızlı kazançlar için mükemmel bir alan yapar.

Son zamanlarda, piyasa, büyük varlıkların ağırlığı altında parçalandığını gören bir çöküş yaşadı. Çoğu kripto para birimi, hala kurtarmaya çalıştıkları değer kayıpları yaşadı. Bununla birlikte, para yöneticilerine göre, kripto önümüzdeki yıl bazı büyük düzeltmelere hazır olduğu için yatırımcıların sıkıntıları bitmeyebilir.

Kripto Piyasası 2022’yi Yönetecek

Bloomberg tarafından bildirilen bir ankette, kurumlar 2021’de büyük ölçüde kriptoyu çekmişti. Ankete dahil edilen rakamlar, tüm kurumların yaklaşık %28’inin şu ya da bu şekilde kripto piyasasına yatırım yaptığını gösterdi. Bu %28’in üçte biri, önümüzdeki yıl kripto alanındaki konumlarını artırmayı planladıklarını açıklıyor.

Daha da ileri giderek, para yöneticileri, piyasanın hala 2022’de gelecek olan bazı “büyük düzeltmeler” için hazır olduğunu söylediler. Bu, ankete katılan firmaların %8’ine ek olarak çok sayıda kurumsal yatırımcının kriptoya para yatırmasına rağmen, hem halihazırda yatırım yapanlar hem de yatırım yapmayanlar, 2022’de kriptoya yatırımlarını artıracaklarını söyledi.

Kripto toplam piyasa değeri 2,2 trilyon dolara düştü | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

Para yöneticileri, düzeltmenin gelecek yıl büyük bir satış sonucunda geleceğini açıkladı. Bu, ankete katılanların neredeyse %75’inin kripto para birimlerinin perakende yatırımcılar için ideal bir yatırım seçeneği olmadığını söylemesinin ardından geldi.

Kurumların %40’ı Boğa

Natixis Yatırım Yöneticileri için gerçekleştirilen ankette CoreData Research, kurumların %40’ının kriptoyu meşru bir yatırım varlığı olarak gördüğünü tespit etti. Sabit olan şey ise, uzayda düzenleme ihtiyacıydı. Anket, birden fazla ülkeden 500 kurumsal yatırımcıyı ve merkez bankaları, devlet varlık fonları ve kurumsal emeklilik planları dahil olmak üzere finans sektöründeki oyuncuları içeriyordu.

Şu anda yaklaşık 12,3 trilyon dolarlık varlık yöneten para yöneticilerinin tahmini, kripto piyasası için daha da olumsuz olabilir. Ancak, piyasanın bu tahminin yolunda gidip gitmeyeceğini söylemenin bir yolu yok. Kripto para birimlerinin kendi akıllarına sahip oldukları biliniyor ve sayısız durumda tahminlerin yanlış olduğunu kanıtlıyor.

Yine de kurumsal yatırımcıların piyasaya katılımının faydası göz ardı edilemez. ARK Invest CEO’su Cathie Wood, Bitcoin’i 500.000 $ işaretine doğru koyacak olan bu kurumsal yatırımcıların artan katılımının olduğunu söyledi.