Ticaret devi Mitsui, piyasaya altına sabitlenmiş bir kripto para birimi sürmeyi planlıyor

Ticaret devi Mitsui, piyasaya altına sabitlenmiş bir kripto para birimi sürmeyi planlıyor

Yerel haber ajansı Nikkei Asia’nun bugün bildirdiğine göre, Japon ticaret devi Mitsui’nin altına sabitlenmiş bir kripto para birimi çıkarmayı planladığı bildiriliyor.

Mitsui’nin ZipangCoin (ZPG) olarak adlandırılan yeni dijital para biriminin Şubat ayı başlarında çıkarılacağı ifade edildi. Bunun yanında ZPG’nin kripto para borsaları aracılığıyla perakende yatırımcıların kullanımına sunulacağı bildiriliyor.

Bahsi geçen stabilcoin, Londra Metal Borsası’ndan Mitsui tarafından yen cinsinden fiyatlarla altın fiyatlarına bağlanacak. Bir ZPG gram altına eşdeğer olacak.

Rapora göre, yeni altın odaklı stabilcoin başlangıçta Mitsui’nin tescilli kripto borsası aracılığıyla sunulacak ve daha sonra diğer borsalarda kullanılacak.

Yeni altına dayalı dijital para birimi, finansal riski azaltmak ve enflasyona karşı korunmak için yeni seçenekler sunmayı amaçlıyor. 

Mitsui’nin yeni yatırım fırsatları sunmanın yanı sıra, ZPG’nin mağazalarda, süpermarketlerde akıllı telefonlar aracılığıyla yapılan ödemelerde ve fatura ödemelerinde kullanılmasına izin vermeyi planladığı bildiriliyor.

Mitsui, stablecoin geliştirmeye odaklanan tek Japon şirketi değil. Kasım 2021’de Mitsubishi UFJ, Mizuho Financial ve Sumitomo Mitsui Financial dahil 74 şirketten oluşan bir konsorsiyum, banka mevduatı destekli yen tabanlı bir dijital para birimi olan DCJPY’nin denendiğini duyurdu.

Yerel haber ajansı Nikkei’ye göre Mitsui, perakende odaklı kripto para birimi olan ZPG’yi, DCJPY projesinden önce yayınlamayı umuyor.