Thodex Kripto Para Vurgunuyla İlgili Yeni Gelişme!

Thodex Kripto Para Vurgunuyla İlgili Yeni Gelişme!

Binlerce kişinin mağdur olmasına neden olan Thodex kripto para vurgunuyla ilgili gelişmeler yurt dışına kadar uzandı. Savcılık, Binence borsasına para aktarıldığını tespit etti ve buradaki paralara el konulmasını istedi.

Thodex soruşturmasında Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Yücel Ertaş tarafından titiz bir çalışma sürdürülüyor.

Aktarılan bilgilere göre savcılık pek çok resmi kurum ile irtibat halinde. Şirketin CEO’su Faruk Fatih Özer‘in yerinin tespiti için ise çalışmalar devam ediyor.

Özer Hala Arnavutluk’ta

Geçtiğimiz aylarda Faruk Fatih Özer‘in yakalanmasının an meselesi olduğu ve çemberin daraldığı belirtilmişti. Başsavcılık, Özer’in hala Arnavutluk’ta olduğunu tespit etti.

Thodex soruşturmasının 1 numaralı şüphelisi olan Özer’in ülkeden iadesi istendi. Savcılık ek olarak tüm şüphelilerin Binance kripto para borsasına para aktardığını belirledi ve buradaki paralara el konulmasını talep etti.

Faruk Fatih Özerin abisi Güven Özer’in de aralarında bulunduğu 6 tutuklu ve hakkında adli kontrol bulunan 27 şüphelinin olduğu dosyada Thodex şirketinin ve tüm şüphelilerin paralarına da el konuldu.

El konulan para miktarı ise ade dudak uçuklatan cinsten oldu. Açıklanan verilere göre bu para tam 30 milyon 100 bin 78 lira.

Zarar Tespiti Yapılacak

Savcılık soruşturmada Ticaret Bakanlığı, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Hazine ve Sermaye Piyasası İşlemleri Operasyon Birimi ve Vergi Dairesi Başkanlığı’nda yazı yazdı.

Ticaret Bakanlığı’ndan Thodex firmasının vergi suçlarına yönelik değerlendirmelerinin yapılması istendi. Bunun yanında Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde rapor düzenlenmesi talep edildi.

Savcılığın Vergi Dairesi Başkanlığı ile de temas halinde olduğu bildirildi. Firmanın vergi kaçırıp kaçırmadığı, hileli işlemler yapıp yapmadığı gibi konularda  teknik rapor düzenlenmesi istendi.

Savcılığın yazışmalardan gelecek cevaplar doğrultusunda dosyada adı geçen 1500 kadar mağdurun zararının tespitini yapması bekleniyor.