Tether Gold Nedir, Ne İşe Yarar?

Tether Gold Nedir, Ne İşe Yarar?

Tether, kripto para piyasasındaki lider stabilcoin projesi olarak bilinmektedir. ABD dolarının kripto para karşılığı olarak bilinen USDT, neredeyse tüm kripto para borsalarında hızlı ve güvenli ticaret yapmak için kullanılıyor.

Fakat aynı logoya sahip ve aynı geliştirici ekibi tarafından piyasaya sürülen Tether Gold‘da son zamanlarda bilinirliğini arttırmaya başladı. O nedenle yatırımcıların büyük bir kısmı Tether gold nedir sorusunu araştırıyorlar.

Tether Gold (XAUT) aynı ABD doları gibi altının karşılığı olarak üretilmiştir. XAUT, yeni ve güçlü bir kripto para birimi olarak yatırımcıların kripto para portföyünde kendine yer buluyor.

Tether Gold, aynı USDT (Tether) kripto para birimi gibi bir amaca hizmet etmektedir ve 2020 yılında piyasaya sürülmüştür. XAUT, stabilcoin statüsünde yer almaktadır.

Bu yüzden borsalarda ve platformlarda yapılacak olan ticaret işlemleri için oldukça kullanışlı bir yapıya sahiptir.  Tether Gold (XAUT), adından da anlaşılacağı gibi altın endeksli bir kripto para birimidir.

Buradaki altın, İngiliz bankalarındaki bir ons altın miktarına eşittir. XAUT’nin arzının değişimi ve değeri tamamen ons altının değerine bağımlı bir şekilde hareket etmektedir.

Bu sayede XAUT ile birlikte artık kripto para dünyasında altına da yatırım yapabilmek mümkün hale gelmiştir. Ek olarak XAUT Coin ERC-20 ve TRON altyapısını kullanarak daha erişilebilir bir kripto para haline geliyor.

Altın destekli tokenler, genel kripto pazarından daha hızlı büyüyor

Emtia destekli tokenlerin popülaritesi her geçen gün artıyor. Özellikle altın destekli tokenler ciddi manada yatırım çekiyor.

Kaynak: CoinGecko

Stabilcoin’lerin bir para biriminin fiyatını takip etmesi gibi, emtia destekli tokenler de bir emtia fiyatını takip eder. Fiziksel emtia, fiyatı takip etmek için onları tamamen desteklemelidir.

Şimdiye kadar, çekiş kazanan emtia destekli tokenler olarak Tether Gold(XAUT) ön plana çıkıyor. XAUT’un 409 milyon dolarlık bir piyasa değeri bulunuyor.

Tether Gold (XAUT) Listelendiği Borsalar

Bitfinex.com
Gate.io
FTX
BigONE
BTSE

https://tether.to