Tether CTO’su Ardoino, Lugano’nun Tether ve Bitcoin Kararının Ardından Bir Röportaj Verdi

Tether CTO’su Ardoino, Lugano’nun Tether ve Bitcoin Kararının Ardından Bir Röportaj Verdi

Tether CTO’su Paolo Ardoino, Lugano şehrinin Bitcoin (BTC) ve Tether’i (USDt) yasal para birimi olarak kabul etmesinin ardından Twitter Spaces‘te Tether’in @tether_to resmi hesabında bugün Türkiye saatiyle 18:30’da Stacy Herbert tarafından modere edilen bir söyleşide açıklamalarda bulundu. Söyleşinin detaylarını StevedaNews ekini olarak sizler için derledik:

Tether CTO’su Ardoino Gelecekten Çok Ümitli

Tether CTO’su Paolo Ardoino; “El Salvador’un Bitcoin Yasası tarihiydi ve dünyanın gözünü açtı. El Salvador’u takip eden ilk hamleyi yapan İsviçre’nin Lugano şehri oldu ve bu yönde bir hareket başladı.” dedi.

Paolo Ardoino; “Lugano ve El Salvador arasındaki fark: El Salvador bunu ulus düzeyinde yaptı; Lugano İsviçre’de “sadece” bir şehir; ancak bazen yerel düzeyde başlamak etkili bir yaklaşım olabilir.”

Ardoino; “Lugano blockchainde kendi stabilcoini LUGA’yı deniyor. Aynı zamanda bu sayede blok zincirleri de deniyor.”

Ardoino ve ekibi, “Lugano’nun zaten Bitcoin fikrine açık olduğu için” Bitcoin’i Tether’den sonra El Salvador gibi Lugano içinde gelecekte öngörüyor.

Ardoino; “Lugano’daki yasal ihale Bitcoin, Tether ve LUGA olacak. Lugano, Bitcoin’i en iyi şekilde nasıl tanıtacağını El Salvador’dan öğrenebilir.”

Lugano PlanB, Bitcoin, Tether ve Lightning ile Bölgenin Gözbebeği Olacak

Ardoino’nun kişisel ilgisi öncelikle Bitcoin’de; ancak birçok yerel mağaza stabilcoinlerle de ilgileniyor. Bitcoin ve seçili stabilcoinleri desteklemek için tam teşekküllü bir plan yaratılacak. Bitcoin&Lightning’i desteklemeye kendini adamış işletme sahipleri var. İşletme sahipleri ödeme altyapısının kurulumunda destek alacak; yeni ödeme sistemlerine geçişi desteklemeye tahsis edilecek bir fon olacak.

Ardoino; Bitcoin sahipleri paralarını Lugano’da harcarlarsa, bu yerel ekonomi için çok iyi olacaktır.
Lugano, Dünya’nın finans merkezlerinden biridir. Gelişmekte olan El Salvador’dan farklı olarak Lugano, ekonomik olarak çok ileri düzeydedir. Bu, Bitcoin’in benimsenmesinde bir zıtlık olduğunu gösteriyor ve oyunun gidişatını görmek hepimiz için ilginç olacak.

Yaratılacak fon aracılığıyla Lugano’daki işletmeler ve traderlar, herhangi bir ek maliyet olmaksızın Bitcoin’i benimseme fırsatına sahip olacaklar. Bu, Bitcoin’e sahip olmayı, alıp satmayı, benimsemeyi, ticarette kullanmayı risk olarak görenlerin doğru orantıda azalacağını gösteriyor.

Ardoino; “Bu fırsatı şimdi değerlendirmezsek, belki diğer ülkeler İsviçre’den daha hızlı hareket edecek ve İsviçre avantajını kaybedecek.” dedi.

Ardoino; “İsviçre finansal gizliliği ile ünlüdür. Lightning Network ayrıca kullanıcılarının gizliliğini de sağlamaktadır. Lugano, kendi Lightning Network ağını kurmayı planlıyor.”

Lugano Şehri Girişimcileri Bekliyor

İsviçre, ülkedeki Bitcoin altyapısını oluşturmaya yardımcı olmaları için parlak beyinleri projeye davet etmeyi planlıyor. (Ör; geliştiriciler, girişimciler, yatırımcılar vb.)

Ardoino; “Lugano’nun Bitcoin’i benimsemesi Dünya’nın geri kalanı için bir domino etkisi yaratabilir. Zaten bölgedeki diğer şehirler Lugano’nun Bitcoin ile ne yaptığına merakla bakıyor. Çevreden konuya çok fazla merak var.”

Lugano’ya yerleşmek isteyen insanları destekleyecek bir ofis açmaya adanmış büyük bir çaba var.
60.000’den fazla kişinin Bitcoin için altyapıya ihtiyacı olacak ve bu nedenle geliştiricilerin gelip bu altyapıyı oluşturması için büyük bir fırsat var.

Kripto alanına çok aşina olan ve geliştirmeye yardımcı olacak bir grup avukat var. Ayrıca Lugano’ya gelen şirketler için banka hesaplarının açılmasına yardım etmeye istekli bir grup banka var. Burada, Lugano’yu Bitcoin şehrine çevirmek için çalışan, herkesle koordineli bir çaba söz konusu.

Şu anda Lugano’da bir şeyler için ödeme yaparken birçok seçeneğiniz var; ancak yüksek işlem ücretleri de söz konusu. (örneğin, %3-5 kredi kartı ücretleri) Mağazalarda POS sistemleriyle çalışan bir Bitcoin/Lightning cüzdanına sahip olmak insanlara çok para kazandıracak.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Google Trendler’e Göre 2022’de Metaverse ve NFT’ye İlgi Azalıyor

Gelecekte, Lightning tabanlı ek seçenekler olabilir. Örn; ödünç verme ve ödünç alma, ancak şimdilik en büyük fırsat, ödemelerdeki ücretlerden tasarruf etmektir.

Lugano’daki insanların durumlarının El Salvador’dan çok farklı olduğu için Bitcoin’in kullanım durumunu hemen anlayamayabileceğinden Lugano’da konu hakkında eğitime daha fazla odaklanılıyor.

Ardoino: Madencilik Olabildiğince Merkeziyetsizleşmeli

Ardoino; Madencilik eskiden Çin‘de yoğunlaşırdı. Yasağın ardından madencilerin çoğu ABD’ye, bazıları ise başka yerlere taşındı; ancak madencilik ne kadar merkeziyetsizleşirse o kadar iyi.

Ülkelerin madenciler için savaştığını görmek istiyoruz. Yani ülkeler, topraklarını Bitcoin madencileri için çekici hale getirerek Bitcoin hash oranı için rekabet edecekler.

BFX/Tether, bölgede madencilik ekipmanını nereye kurabileceğinizi ve yeşil bitcoin madenciliği yapabileceğinizi (yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak) öğrenmek için Lugano şehri ile zaten görüşmeler yaptı.

Geliştirmeler için birden çok fon olacak; küçük olan fon işletmelerin entegrasyonu için kullanılacak; büyük fon ise çok daha geniş bir vizyona sahip.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Ukrayna Ordusu, UkraineDAO Yoluyla Ethereum’da 3 Milyon Dolar Bağış Topladı

Lugano girişimcileri şehre davet etme konusunda çok istekli. Özellikle ilk hedef Silikon Vadisi gibi bir merkez olabilmek.

Lugano, sadece şehir içinde adresi olan; fakat esasında şehirde lokal ve fiziki çalışmayan şirketleri istemiyor. Şirketlerin aktif olarak Lugano’da ofislerinin olmasını istiyorlar. Lugano’nun Bitcoin girişimleri ve şirketleri için bir merkez olmasını istiyorlar.

Lugano’da çok yakında büyük bir etkinlikle konferans yapılacak. Öngörülen konferans konuları arasında; Bitcoin Lightning, Bitcoin’in karbon ayak izi hakkında endişe edilen şeyler hakkında bilgiler, Gizlilik, Güvenlik ve Bitcoin’n özgürlüğü yer almakta.

Ardoino, Lugano’nun girişimcileri davet etme planlarının özellikle iki kez altını çizdi.

Ardoino son olarak; “Belediye, Valilik gibi yerel yönetimlerle iyi bir iletişiminiz varsa El Salvador ve Lugano örneği gibi Bitcoin ülkesi veya şehri olma fikrini sunabilirsiniz.” dedi.