Tesla Satışları, Öngörülen Pil Bileşeni Kıtlığı Nedeniyle Durabilir

Tesla Satışları, Öngörülen Pil Bileşeni Kıtlığı Nedeniyle Durabilir

Tesla modellerinde kullanılanlar gibi olası bir lityum pil sıkıntısı uyarısı veren yeni bir rapor, şirketin 25.000 doların altındaki bir elektrikli araç (EV) için planlarını bozabilir ve yavaşlayabilir.

GlobalData’ya göre, Batı merkezli elektrikli otomobil üreticilerinin, yakın gelecekte çevre dostu otomobillere olan talebin artmasıyla yeni EV pilleri için lityum iyon mineralleri tedarik etmekte zorluk çekmesi bekleniyor. 

Raporda, 2026 yılına kadar EV üretiminin yılda 12,7 milyon otomobili aşacağı tahmin ediliyor ve bu makinelerin çoğu Çin’de üretiliyor.

Bu arada araştırma, artan bu elektrikli araç üretimi ve talebinin bileşen pil fiyatlarını yükselteceğini, kar marjlarını aşındıracağını ve kWh pil başına 100 Dolar’lık umutları sona erdireceğini belirtiyor.

Elektrikli araç üretimine ve satışına güç sağlamak için bu tür uygun fiyatlı bir şarj seçeneği olmadan, elektrikli otomobillerin toplu olarak benimsenmesi, yarışan bir ticari gerçeklik yerine “yeşil bir rüyaya doğru ilerleyecek gibi görünüyor. 

Uluslararası Lityum Birliği web sitesinde, doğal lityum minerallerinin nispeten bol olduğunu ve Avustralya, Şili, Arjantin, Bolivya, Çin, Brezilya, Zimbabve ve Portekiz dahil olmak üzere birçok ülkede bulunduğunu belirtiyor. 

Bu ülkeler önemli ölçüde lityum hammaddesi üretiyorlar. Ancak, tam kapasiteye ulaşması yıllar aldığından, hammaddeden kullanılabilir lityuma kadar üretim süreçlerinde darboğazlar olduğu bildiriliyor.

Bu üretim gecikmeleri artan taleple birleştikçe, arzlar büyük olasılıkla daha yüksek fiyatlarla sınırlı kalmaya devam edecek ve muhtemelen son kullanıcılara yapılan satışları azaltacaktır.

Tesla, en büyük ikinci gerçek Bitcoin holdingine sahiptir. Pil tedarik zinciri sorunları nedeniyle Tesla için potansiyel bir EV satışları yavaşlaması, şirketi şu anda 3,17 milyar dolar değerinde olan 48.000 Bitcoin’in bir kısmını boşaltmaya zorlayabilir.