Tesla, MicroStrategy ve Diğer Özel Şirketlerin Sahip Olduğu Bitcoin Ne Kadar?

Tesla, MicroStrategy ve Diğer Özel Şirketlerin Sahip Olduğu Bitcoin Ne Kadar?

Buybitcoinworldwide’a göre Tesla, MicroStrategy, Grayscale ve diğer özel şirketler toplam 44,8 milyar dolara sahip. Özel kuruluşlar ve fonlar dahil olmak üzere toplam Bitcoin varlıkları yaklaşık 73 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Bitcoin’e sahip olan en büyük marka, yakın zamanda 94 milyon dolar değerinde Bitcoin satın alan MicroStrategy şirketi olmaya devam ediyor. Firmanın varlıklarının toplamı 124.000 BTC’ye ulaştı.

Sektördeki ikinci en büyük kripto para sahibi, bilançosunda yaklaşık 43.000 Bitcoin bulunan Tesla oldu. Bilançolarında Bitcoin’e sahip ilk üç şirketin tümü ABD merkezli şirketlerdir. Zirveye yakın tek Avrupa şirketi, 200 milyon dolar değerinde BTC ile Almanya merkezli Bitcoin Group SE olarak belirtildi.

Bitcoin sahibi olan ülkeler

Özel ve kamu şirketlerine ek olarak, toplam 263.000 Bitcoin’e sahip beş ülke var. En büyük BTC sahibi, 10 milyar dolarlık BTC ile Bulgaristan olmaya devam ediyor. Ukrayna 46.000 kripto para ile ikinci sırada yer alıyor.

Bitcoin holdingleri
Kaynak:  buybitcoinworldwide

Bitcoin’e sahip olan ülkelerin çoğu, Bitcoin’i özellikle yatırım yapmak veya fonlarını yeniden dağıtmak için satın almadı. Bunun yerine, listelenen fonlara, genellikle yasadışı faaliyetler için kripto para birimi kullanan suçlulardan el konuldu.

Özel şirketler arasında Blockone, sayfalarında listelenen 140.000 token ile en büyük Bitcoin sahibi olmaya devam ediyor. İkinci sırada yer alan şirket ise Tezos olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli şirketler ve hatta ülkeler, 2021’in sonu itibariyle bilançolarında 1,5 milyon token bulunduruyor.