Tesla, Dogecoin Ödemelerini Test Etmeye Başladı

Tesla, Dogecoin Ödemelerini Test Etmeye Başladı

Kısa Notlar

  • Tesla, Dogecoin (DOGE) için bir ödeme seçeneğini test ediyor gibi görünüyor.
  • Hareket, Tesla CEO’su Elon Musk’ın şirketin ticari mallar için DOGE’yi kabul edeceğini söylemesinden bir ay sonra geldi.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, web sitesinin kaynak koduna göre daha önce alay konusu olan bir Dogecoin (DOGE) ödeme seçeneğini test ediyor.

Twitter’da “Tree of Alpha adlı bir yazılım mühendisi The Block‘a verdiği demeçte, DOGE ödeme seçeneğinin yaklaşık üç gün önce test için eklendiğini söyledi. Mühendis, Tesla’nın kaynak kodunu arka uçta analiz etti ve şirketin bu seçeneği “kesinlikle” test ettiğini söyledi.

Tree of Alpha Twitter’da “Kodların çoğu, Tesla’nın ödemeleri işlemek için kullandığı en son Javascript dosyalarında zaten mevcut; ancak Dogecoin ile ilgili kısım ne olursa olsun null döndürmek zorunda kalıyor. Bu nedenle hiçbir zaman gösterime girmiyor. (bu temelde kodu üretimde test etmenin bir yoludur)” dedi.

Başka bir deyişle, DOGE ödeme seçeneği şu anda yazılım tekniğine sahip olmayan çoğu kişinin henüz göremeyeceği “gizli bir özellik”.

Seçenek, Tesla’nın ödeme sayfasında test edilirken şu şekilde gösterildi:

Kaynak: Tree of Alpha

Kaynak: Tree of Alpha

Ayrıca Tesla’nın kaynak koduna kripto ödemelerini işlemek için “crypto_continue.html” sayfasını eklendiğini de öğrendiler.

Bu, Tree of Alpha’nın Tesla’nın kaynak kodunu ilk kez analiz edişi değil. Kasım ayında Tesla’nın “SHIBA (SBA)” adlı bir madeni para için ödemeleri test ettiğini ve bu madeni paranın SHIBA INU (SHIB) değil DOGE olduğunu keşfettiler.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Shiba Inu’nun Robinhood’da Listelenme Söylentileri $SHIB Fiyatının Yükselmesini Tetikliyor

En son testler, Tesla CEO’su Elon Musk’ın şirketin ticari mallar için DOGE ödemelerini kabul edeceğini ve “nasıl gittiğini göreceğini” söylemesinden bir ay sonra geldi.

Musk uzun zamandır Dogecoin hayranı. Ayrıca Bitcoin ve Ether ile birlikte meme temalı kripto para birimine yatırım yaptı.

Geçen yıl Mart ayında Tesla, araba ödemeleri için Bitcoin’i desteklemeye başladı. Ancak kısa bir süre sonra, Mayıs ayında, çevresel etki konusundaki endişeler nedeniyle araç alımları için Bitcoin kabul etmeyi durdurdu.

Tesla, “Bitcoin madenciliği ve işlemleri için hızla artan fosil yakıt kullanımından, özellikle de herhangi bir yakıtın en kötü emisyonuna sahip olan kömürden endişe duyuyoruz” dedi.

Yine de, CoinGecko‘ya göre şirketin şu anda bilançosunda mevcut fiyatlarla 2 milyar doların üzerinde bir değere sahip 48.000 Bitcoin var.