Terra, Bir Spor Takımına Sponsor Olan İlk DAO Oldu

Terra, Bir Spor Takımına Sponsor Olan İlk DAO Oldu

İlk on kripto para biriminden biri olan LUNA‘nın arkasındaki proje Terra, Amerika Ulusal Beyzbol Ligi (MLB) ekibi Washington Nationals ile bir sponsorluk anlaşması imzaladı.

Sponsorluk Anlaşması, Markalaşma ve Ödemelere Odaklanacak

Bugün yayınlanan bir duyuruya göre ortaklık, markalaşma ve ödemeler dahil olmak üzere çeşitli unsurları içeriyor.

Nationals, Terra’nın UST stabilcoinini takımın Washington DC‘deki stadyumu Nationals Park‘ta bir ödeme şekli olarak kabul edecek. Kripto ödemeleri için destek gelecek sezon başlayabilir.

Sponsorluk anlaşması aynı zamanda The Nationals Club‘ı da boş geçmedi (iç saha tabelasının arkasındaki kapalı yemek alanı) ve mekanın adı Terra Club olarak yeniden dizayn edildi. DAO ayrıca stadyum tabelalarında yer alacak ve dijital bir çevrimiçi diziye sponsor olacak.

Terra Labs kurucusu Do Kwon, ortaklığın kripto para birimi ve DeFi hakkında “politika yapıcılar da dahil olmak üzere halkı teşvik etmek ve eğitmek” için bir fırsat olduğunu belirtti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Apple, Tap To Pay’i Kriptolara Nasıl Entegre Edecek?

Terra Bir Takıma Sponsor Olan İlk DAO

Kwon, bu ortaklığın bir spor takımı ile merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DAO) arasındaki ilk anlaşma olduğunu da sözlerine ekledi. DAO, yaklaşık 2,7 milyar dolarlık fon tutan ve token sahiplerinin bu fonların kullanımını belirlemesine izin veren bir DAO işletiyor.

31 Ocak’taki erken duyurular, DAO’nun o zamanlar adı açıklanmayan sponsorluk için 38,15 milyon dolar harcayacağını ortaya koymuştu. DAO’nun iletişim sorumlusu bugün anlaşmanın maddi değerini doğruladı.

Crypto.com ve FTX gibi diğer kripto para şirketleri de kapsamlı spor ortaklıkları kurdu ve her iki şirketin de önümüzdeki hafta sonu Super Bowl (NFL) reklamları yayınlaması bekleniyor. Terra’dan farklı olarak, bu şirketler bir blok zinciri ve kripto para birimi geliştiren topluluk liderliğindeki projeler yerine merkezi borsalardır.

Yine de günümüzün Terra anlaşmasına benzer sponsorluklar duyulmamış değil. Litecoin Vakfı 2018’de bir UFC maçına sponsor olurken, Dogecoin topluluğu 2021’de bir Birleşik Krallık futbol takımına sponsor oldu.