Telegram CEO’su Durov (TON) İçin Çok Heyecanlı

Telegram CEO’su Durov (TON) İçin Çok Heyecanlı

Telegram’ın kurucu ortağı ve CEO’su Pavel Durov, Telegram’ın geçen yıl projeyi resmen terk etmesinin ardından hala gelişmekte olan Telegram Açık Ağ (TON) teknolojisiyle ilgili heyecanını dile getirdi.

Durov Perşembe günü bir Telegram gönderisinde, “Yarattığımız teknolojinin canlı ve gelişmekte olduğundan gurur duyuyorum. Ölçeklenebilirlik ve hız söz konusu olduğunda, TON hala blok zinciri alemindeki diğer her şeyin önündedir.” dedi.

Durov projenin TON’dan Toncoin‘e yeniden markalandığını kaydetti. “Orijinal TON’dan farklı olarak, yeni proje Telegram’dan bağımsız. Ama ekibine de aynı başarıyı diliyorum. Doğru pazara açılma stratejisiyle birleştiğinde, destansı bir şey inşa etmek için ihtiyaç duydukları her şeye sahipler” dedi.

Durov’un sözleri, Telegram onaylı bir ödeme hizmeti olan Donate‘in, Toncoin kripto para birimini kullanarak Telegram’da bağışları etkinleştirmeye hazırlandığı sırada geldi.

TON Perşembe günü Donate ile bir ortaklık duyurdu ve kullanıcıların yakında Toncoin’de bağış yapabileceklerini ve abonelikleri için ödeme yapabileceklerini söyledi. Aynı zamanda Telegram yöneticileri gelirlerini kripto para biriminde tahsil edebilecekler. Abonelik servisi haberi Pazartesi günü açıklamıştı.

TON, Nikolai ve Pavel Durov kardeşler tarafından 2017’de oluşturulmuş bir blok zinciri; ancak Durov kardeşler ve Telegram, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile uzun bir savaşın ardından 2020’de projeden ayrıldı. SEC, Telegram’ı 2018’de 1,7 milyar dolarlık ilk madeni para teklifini gerçekleştirerek ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal etmekle suçladığı bir davayı kazandı.

Telegram’ın projeyi bir yıldan daha uzun bir süre önce resmi olarak sonlandırmasına rağmen, orijinal açık kaynaklı proje bir dizi bağımsız yan ürüne yol açtı ve TON fikri terk edilmedi.

Yazım sırasında, TON Rus topluluğunun resmi Telegram kanalında yaklaşık 160.000 abonesi varken, küresel Toncoin topluluğunun yaklaşık 50.000 takipçisi var.

Toncoin 30 günlük fiyat tablosu. Kaynak: CoinGecko

Toncoin 30 günlük fiyat tablosu. Kaynak: CoinGecko

CoinGecko’dan alınan verilere göre, söz konusu haberlerin ortasında Toncoin’in fiyatı son 24 saatte %23’ün üzerinde yükselen ve yazı yazılırken 2,93 dolardan işlem gören dikkate değer bir büyüme gördü. Tokenin tüm zamanların en yüksek seviyesi 12 Kasım’da kaydedilen 4,5 dolardı.