Finans HaberleriHaberler

Teknoloji Hisse Senetleri Vadeli İşlemlerinde Düşüş Yaşandı

Nispeten yüksek fiyatlı teknoloji hisse senetleri rotasyon olarak yoğunlaştı ve vadeli işlemlerinde düşüş yaşandı.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 vadeli işlemleri % 2 değer kaybetti. S&P 500 vadeli işlemleri de % 1.3 daha düşük işlem görürken, Dow’a bağlı olanlar yaklaşık 300 puan düşüş yaşadı.

Big Tech hisseleri Salı günü bir kez daha kırmızıya döndü. Apple yaklaşık % 3 düştü; Facebook, Alphabet ve Amazon firmalarında da %2 düşüş mevcut. Yüksek değerlemeleri ve beklentileri olan büyüme hisselerinin en önemli temsilcisi olan Tesla hisseleri, piyasa öncesi ticarette yaklaşık % 7 geriledi. Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre, elektrikli otomobil üreticisinin Şangay tesisini bir ihracat merkezine genişletme planlarını durdurduğunu ve düşüşe neden olduğunu bildirdi. Sevens Report’un kurucusu Tom Essaye konu hakkında şu açıklamaları yaptı:

”Yükselen enflasyona fazla maruz kalan sektörlere doğru para dönüşü oldu. Bu nedenle bir yoğunlaşma ve hızlanma gerçekleşti”

Salgının en büyük kazananları olan teknoloji hisse senetleri, enflasyon korkusu ve yüksek faiz oranlarının artmasıyla bu yılın başlarında gözden düştü.

Büyüme odaklı şirketler, gelecekteki kazançlarının değerini aşındırırken artan oranlardan sert bir şekilde etkilenme eğilimindeler.

İşgücü sıkıntısı ve Mart ayında Tüketici Fiyat Endeksinde yaşanan sıçrama olayları enflasyon endişelerini körüklemeye ve teknoloji hisselerinin satışını hızlandırmaya yardımcı oldu.

S&P 500, bu piyasa rotasyonunun ortasında Mayıs ayı için zar zor yeşil kalmayı başardı, ancak teknoloji satışı yoğunlaşırsa ve değer stokları durgunluğu azalmazsa bu kazancı kaybedebilir.

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu