Haberler

TCMB’nin faiz kararının akabinde BIST ve dolar kurunda birinci reaksiyon nasıl oldu?

Investing.com – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün açıkladığı faiz kararında beklentilere paralel olarak 500 baz puanlık artışla faizi %30’a çıkardı. 

Açıklama metninde yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık ile petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ek üst taraflı baskı oluşturduğunun altı çizildi.

Bunun yanında TCMB, ileriye yönelik beklentiler ışığında enflasyon görünümünde besbelli düzgünleşme sağlanana kadar mali sıkılaştırmanın gerektiği vakitte ve gerektiği ölçüde kademeli olarak devam edeceği bildirisini da verdi.

Dolar, 27 TL direncini süratli geçti

Dolar/TL, faiz kararı öncesi beklenti üstü gelebilecek bir faiz kararını fiyatlar ölçüde 26 bandına hakikat ataklar yaptı. Fakat karar sonrası kurda birinci reaksiyon 26,9 düzeylerinden 27,11’e gerçek bir yükseliş olarak geldi. Akabinde TL, 27,1 dolar düzeyinde el değiştirmeye başladı. Aktüel durumda faiz artışının birinci görünüme nazaran kurda aşağı taraflı bir baskıyı desteklemediği görüldü.

Euro/TL paritesi de misal ivmede 29 düzeyi hududuna kadar yükseldikten sonra 28,8 düzeyinde yükseliş görünümünü koruyarak devam ediyor. Gram altın ise sabah saatlerinde 1.668 TL’ye kadar geriledikten sonra faiz kararının akabinde 1.680 TL’ye gerçek hareket etti.

BIST’te birinci reaksiyon  yukarı taraflı oldu 

Borsa İstanbul da karar sonrası istikametini üst çevirdi. Dün öğleden sonra 7.880 puan düzeylerinden başlayan düşüş sabah saatlerinde 7.660 puana kadar sarktıktan sonra son saatte hızlanan alımlarla BIST 100 endeksi, %2’ye yakın günlük artışla 7.850 puan bandında süreç görmeye başladı.

BIST’e bölüm bazında bakıldığında sigorta şirketlerinin günlük %6 paha artışıyla olumlu ayrışmaya devam ettiği görülüyor. Gün içi süreçlerde finansallar %1,3 yükselişle endeks üstü bir getiriye sahipken bankalar %1’e yakın bedel artışıyla daha temkinli hareket ediyor. Holding bölümü ise %1,5 yükselişle daha yeterli performans gösteriyor. 

TCMB kararının akabinde faizlerin enflasyon altında kalma durumuna bağlı olarak alternatif yatırımcı aracı eksikliğinde verilen birinci reaksiyon, borsanın güçlü kalmasını sağlarken kurunda dirençli görünümü devam ediyor. 

Kaynak: Investing TR

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu