TBMM’de kripto para toplantısı: “Aldığımız ortak kanaatimiz, bir an önce yasanın çıkarılması”

TBMM’de kripto para toplantısı: “Aldığımız ortak kanaatimiz, bir an önce yasanın çıkarılması”

Son günlerin en çok tartışılan konularından biri şüphesiz kripto para düzenlemeleri oldu. AK Parti grup başkan vekilleri Mustafa Elitaş ve Mahir Ünal, kripto para düzenlemesiyle ilgili TBMM’de sektör temsilcileri ve uzmanlar ile bir araya geldi.

Elitaş, toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Aldığımız ortak kanaatimiz, bir an önce yasanın çıkarılması” ifadesini kullandı.

AK Parti grup başkan vekilli Mustafa Elitaş sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ”Kripto Para Plaftormu’yla TBMM’de biraraya geldik. İlk tohumu ektik, beklentileri aldık, bundan sonra kripto para alanında dijital dünyada ne gibi adımlar atacağımızı tartıştık. Bürokratlarımızın da hazır bulunduğu toplantımız oldukça verimli geçti. ” İfadelerini kullandı.

Görüntü alınmasından sonra merakla beklenen toplantı basına kapalı olarak devam etti. Elitaş, açıklamalarının devamında şunları kaydetti:

“Çalışmamıza katkı sağlayacak arkadaşlarımız da bulundular. Dünyada çok hızlı bir şekilde yaygınlaşan, 2010 yılının sonunda hayatımıza giren, sanal para diye ifade edilen, sanal yatırım aracı diye ortaya konulan, 10 yıllık bir süre içinde dünyada çok hızlı bir gelişim ortaya çıktı.

Temsilciler özellikle yurtdışına gidiş ve gelişlerle ilgili çekincelerini dile getirdi. Bunlar için bir düzenlemenin olması gerek. Yeni mağduriyetlerin doğmaması için bu tespitlerin yapılması gerekiyor. 2-3 milyar dolar arasında bir piyasa hacmi var. 5 ila 14 milyon kişi arasında bu piyasada oyuncu ve yatırımcı var. Manipülasyonlar olabilir ancak bunların önüne geçilebilmesi için mutlaka yasal düzenleme gerekli.” Dedi.