Finans HaberleriHaberler

ABD Ticaret Bakanlığı’ndan Tayvanlı Firmalara Çip Baskısı

ABD Ticaret Bakanlığı Amerika'lı otomotiv firmalarına öncelik vermeleri için Tayvanlı firmalara çip baskısı yaptı.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Tayvanlı firmalara çip baskısı yapan söylemleri ile gündeme geldi. Bakanlığın Tayvanlı şirketlerle çip sıkıntısı yaşayan Amerika’lı otomotiv firmalarına öncülük tanıması için görüşmelere başladığı belirtildi.

Bakan Gina Raimondo yaptığı açıklama da ” Tayvanlı firmaların ve TSMC’nin otomobil şirketlerimize öncelik tanıması için görüşmeler yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Raimondo, uzun vadeli planları arasında ABD’de daha fazla çip üretmek olduğunu dile getirdi. Bunun yanında ülkede yarı iletken üretiminin artması için yatırımların büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Ocak Ayından Sonra Tayvanlı Firmalara Çip Baskısı Arttı

Bakanın tayvanlı firmalara çip baskısı yapması ilk olarak TSMC firmasını akıllara getirdi. TSMC dünya genelinde yarı iletken devi olarak biliniyor. Firma, Reuters’a yaptığı açıklamada global anlamda otomotiv sektöründe sorunlara yol açan çiğ krizini aşmak için son hızla çalıştıklarını ve tüm taraflara destek sağladıklarını belirtti.

Şirket, Ocak ayından beri müşterileriyle verimli bir şekilde çalıştıklarını fakat Texas’taki kar fırtınası ve Japonya’da imalat alanında yaşanan sorunlar sebebiyle çip krizinin daha da büyük bir hal aldığını belirtmişti.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın önümüzdeki haftalarda çip krizini görüşmek için otomobil firmalarıyla üst düzey toplantı yapacağı tahmin ediliyor. Güncel gelişmeleri finans haberleri kategorimizden takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu