Tayvan Polisi, 100’den Fazla Kripto Para Yatırımcısını Dolandıran 14 Şüpheliyi Tutukladı

Tayvan Polisi, 100’den Fazla Kripto Para Yatırımcısını Dolandıran 14 Şüpheliyi Tutukladı

Tayvan polis idaresinin geçtiğimiz yıl içinde 100’den fazla kripto para yatırımcısını içeren 5,41 milyon dolarlık davada on dört kişiyi tutukladığı bildirildi.

CIB müfettişi Kuo Yu-chih, dolandırıcılığın sosyal medya platformlarında Chen adlı yerel bir işadamı tarafından yönetildiğini söyledi.

Chen’in ayrıca kripto para birimi işlemleri de dahil olmak üzere çeşitli yatırım hizmetleri sunan Taipei merkezli bir platform olan Azure Crypto Co’yu çalıştırdığı bildiriliyor.

Taipei Times tarafından paylaşılan rapora göre, Suç Soruşturma Bürosu (CIB) şüphelileri dolandırıcılık, kara para aklama ve Organize Suçları Önleme Yasası’nı ihlal etmekle suçladı.

Kuo’ya göre Chen ve dolandırıcılardan oluşan ekibi, kendilerini kripto para madenciliği konusunda uzmanlaşmış finansal danışmanlar olarak tanıtırken Ether ( ETH ), Tron ( TRX ) ve Tether ( USDT ) gibi kripto para birimlerinde yüksek getiri sözü verdi.

CIB, yaklaşık 1,5 milyon dolar yatırım yapan mağdurlardan birinin şikayetlerini aldıktan sonra firmanın faaliyetlerini izlemeye başladı. Birkaç ay süren soruşturmanın ardından, CIB, Chen ve ortaklarının konutlarıyla birlikte şirket ofisine baskın düzenledi.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dünya genelinde artan sayıda dolandırıcılığa atıfta bulunarak, yatırım dolandırıcılıklarıyla ilgili yeni bir yatırımcı uyarısı yayınladı.

SEC, dolandırıcılık ve istismarların ana nedeninin kripto ekosisteminin “artan popülaritesinden” kaynaklandığını söyledi. Yatırımcının kaybetme korkusunun arkasındaki hissiyatını kabul eden SEC, yatırımcılara riskleri iyi düşünmelerini ve yatırım yapmadan önce olası bir dolandırıcılığa karşı dikkatli olmalarını tavsiye etti.