Tayvan Kripto Para Birimi Düzenlemelerini Güçlendirecek

Tayvan Kripto Para Birimi Düzenlemelerini Güçlendirecek

Tayvan ekonomik işler bakanlığı, kripto para birimi endüstrisi ve dijital varlıklarla ilgili işletmeler için düzenleyici bir çerçeve oluşturdu.

Son iki yılda, ticaret ve madencilik de dahil olmak üzere kripto para birimleri ile çalışan şirketler, genel olarak endüstrinin muazzam ve hızlı büyümesi nedeniyle önemli ölçüde genişledi.

Bitcoin’in yükselişinin öncülüğünde, Tayvan’da kripto para birimi işletmeleri ve blok zinciri şirketleri son birkaç yılda ortaya çıkmaya başladı.

Pazartesi günü bakanlık, kripto para birimiyle ilgili tüm işletmeleri “finans, sigorta ve gayrimenkul” kategorisi altında “sanal para platformları ve ticaret işletmeleri” olarak listelemeye karar verdi.

Daha önce dijital varlıklarla ilgili tüm ticari işletmeler “yazılım tasarım hizmetleri” kategorisi altında listelenmeye başlanmıştı.

Kategori değişikliği, artık farklı politikalar ve daha katı düzenleyici gözetim altında çalışmak zorunda kalacak olan kripto para ile ilgili şirketler üzerinde önemli miktarda düzenlemeyi sınırladı.

Düzenlemenin ana sorumluluğu Mali Denetim Komisyonunda olacak. Düzenleyici kurum, kripto para ile ilgili şirketler için yeni bir dizi kural geliştirecek. Ek olarak vergilendirme ve kontrol hukuk departmanlarından sorumlu olacak.

İlk Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonu (ETF) geçen ay ABD’de işlem görmeye başladı ve piyasa değeri yakın zamanda 3 trilyon ABD Dolarını (83 trilyon ABD Doları) aştı.

Bunun yanında Tayvan’ın yasama organı, kripto para boşluklarını kapatmak, yerel yatırımcıları ve tüketicileri korumak için proaktif hamleler talep ediyor.