Tayland Merkez Bankası, Yerel Bankaların Kriptoya Girmesini İstemiyor

Tayland Merkez Bankası, Yerel Bankaların Kriptoya Girmesini İstemiyor

Tayland Merkez Bankası‘nın, yerel finans kurumlarını artan oynaklıklarından kaynaklanan riskleri öne sürerek kripto para birimlerinden uzak durmaya çağırdığı bildiriliyor. Bitcoin ve altcoinlerin geniş istihdamının, Tayland Merkez Bankası’nın ulusal ekonomiyi izleme yeteneğini de etkileyebileceğini öngörüyorlar.

Tayland Merkez Bankası Kripto Ticaretine Karşı

The Bangkok Post tarafından yayınlanan bir habere göre, Tayland Bankası (BoT), yerel bankaların doğrudan dijital varlık ticaretine dahil olmasını istemiyor. Kurumun Kıdemli Direktörü Chayawadee Chai-Anant, Bitcoin ve alternatif madeni paralarla uğraşmanın, varlıkların fiyat dalgalanmalarıyla bilinmesinden dolayı halk için önemli riskler oluşturduğunu belirtti:

“Bankaların doğrudan dijital varlık ticaretine dahil olmasını istemiyoruz; çünkü bankalar müşterin mevduatlarından ve halktan sorumludur. Kripto para ticaretinde ise büyük bir risk vardır.”

Uzaydaki oynaklık gerçekten mevcut olsa da, kripto para birimlerinin nispeten yeni varlıklar olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu nedenle, birçok uzman, yakın gelecekte artan fiyat dalgalanmalarının üstesinden gelebileceklerine inanıyor. Örneğin, Google, Amazon ve Facebook da varlıklarının ilk yıllarında oynaklık sorunları yaşadılar, ancak şimdi kendi alanlarında dev olarak duruyorlar.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kripto CEO’ları ve ABD Temsilciler Meclisi Bir Araya Geldi

Geçen hafta, Tayland Merkez Bankası başka bir uyarıyı ele aldı. O zamanlar BoT’un Kıdemli Direktörü olan Sakkapop Panyanukul kripto para birimleri yaygın olarak kullanılırsa, bunun merkez bankasının ülkenin finansal ağını denetleme yeteneğini etkileyebileceğini söylemişti. Yönetici, dijital varlık endüstrisindeki risklerin, diğer daha güvenli varlıklar tarafından desteklenmeyen “boş paralar” olmasından kaynaklandığını da sözlerine eklemişti.

Daha sonra BoT, şu anda kripto para birimi endüstrisini düzenlemenin yolları konusunda diğer ajanslarla işbirliği yaptığını açıkladı.

Kripto Tayland’ın GSYİH bankasını güçlendirebilir

Geçen ayın sonunda, kripto para borsası Bitkub‘un kurucusu ve CEO’su Jirayut Srupsrisopa, Tayland yetkililerini dijital varlık alanını araştırmaya başlamaya davet etti. Bunu yaparak, ulusal GSYİH‘sını altı katına çıkarabilir diye düşünüyordu.

Güneydoğu Asya ülkesi, turizm sektörü pandemi öncesinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla‘nın yaklaşık %20’sinden sorumlu olduğu için küresel olarak en çok ziyaret edilen ülkelerden biridir. Ayrıca, tropikal iklimi, bol kumlu plajları ve nispeten düşük yaşam maliyeti sunduğu için çoğu kişi “Gülümsemeler Ülkesi”nde yaşamayı tercih ediyor.

Bunu akılda tutarak ve dijital varlık endüstrisinin önemli finansal kapasiteye sahip birçok insanı yarattığı gerçeğini göz önünde bulunduran Srupsrisopa, Tayland Turizm Otoritesine (TAT) geleneksel pazarlamadan uzaklaşmasını ve bu zengin kripto yatırımcılarından bazılarını çekmesini tavsiye etti.