HaberlerKripto Para Haberleri

Tayland Merkez Bankası CBDC Pilot Testine 2022’de Başlayacak

Tayland Merkez Bankası CBDC araştırmasının ve kamuoyu anketinin sonuçlarını açıkladı

Tayland Merkez Bankası bugün, merkez bankasının ülkenin CBDC pilot testinin gelişimine rehberlik edeceğini söylediği perakende merkez bankası dijital para birimi (CBDC) araştırmasının ve kamuoyu anketinin sonuçlarını yayınladı.

(CBDC) araştırmasının ve kamuoyu anketinin sonuçları

Tayland Merkez Bankası (BOT), genel halk için bir CBDC’nin maksimum potansiyele sahip olması adına “para politikası aktarımını, finansal kurumları veya genel finansal istikrarı olumsuz etkilememesi gerektiğinin” altını çizdi.

Perakende CBDC için yönergeler şunları içeriyor:

  1. CBDC nakit benzeri ve faizsiz olmalıdır,
  2. Finansal kuruluşlar gibi aracılar CBDC’yi genel halka dağıtır
  3. CBDC’yi dönüştürmek için koşulların belirlenmesi gerekecektir.

BOT,” halkın Perakende CBDC’ye olan talebi zaman içinde kademeli olarak artacak ve CBDC’nin gelecekte alternatif bir ödeme seçeneği haline gelebileceğini ve kısmen nakit ve e-paranın yerini alabileceğini ” söyledi.

BOT tarafından yürütülen bir kamuoyu araştırmasından ve odak gruplarından alınan geri bildirimler, Tayland halkının CBDC’yi “gelecekte güvenli bir finansal yeniliğin daha fazla gelişmesini teşvik etme potansiyeline sahip, erişime ve rekabete açık faydalı bir altyapı” olarak gördüğünü de belirtti.

Tayland Merkez Bankası’nın perakende CBDC pilot testi iki bölümde gerçekleştirilecek

  1. Ödemeler gibi nakit benzeri faaliyetler için CBDC kullanımını değerlendirmede temel yol. Bu aşamanın 2022’nin ikinci çeyreğinde başlaması bekleniyor.
  2. Özel sektör ve teknoloji geliştiricilerinin katılımıyla CBDC için kullanım durumlarını araştıracak bir inovasyon yolu.

Tayland, Cbdc’leri ve dijital ödemeleri keşfetmede Asya’daki en aktif ülkeler arasında yer aldı. Tayland Merkez Bankası ayrıca finansal kurumlar tarafından kullanılmak üzere toptan bir CBDC üzerinde çalışıyor.

Ülke, sınır ötesi ödemeler için bir “çoklu CBDC Köprüsü” projesi üzerinde Çin, Hong Kong ve Birleşik Arap Emirlikleri merkez bankaları ile işbirliği yapıyor. Tayland ile Hong Kong arasındaki daha önceki bir proje olan Inthanon-LionRock CBDC girişiminin genişletilmesi ile ilgili çalışmalar da devam ediyor.

Ancak Tayland, blockchain teknolojisini ve CBDC projelerini benimserken, bitcoin gibi kripto para biriminin bir ödeme aracı olarak kullanılmasını desteklemediği konusunda uyardı.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ülkedeki kripto para borsalarının Dogecoin, Fan tokenleri ve fungible olmayan tokenler (Nft’ler) gibi meme tokenleri ile ilgili hizmetler sunmasını da yasakladı.

 

Özel haberler,her türlü soru ve tartışma için Telegramgrubumuzu ve Twitterhesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Coin bilgi sayfamızdan canlı fiyat takibine hemen başlayabilirsiniz! Daha fazla kripto para haberi için: Kripto Para Haberleri

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu