Tayland, %15 Kripto Stopaj Vergisi Uygulama Planlarını Askıya Aldı

Tayland, %15 Kripto Stopaj Vergisi Uygulama Planlarını Askıya Aldı

The Financial Times’ın Pazartesi günü bildirdiğine göre Tayland, işletmelerden ve yatırımcılarından gelen olumsuz geri bildirimlerin ardından kripto kazançlarına %15 stopaj vergisi uygulama planlarından geri adım attı.

Kriptodan kazanılan gelir, bir işletmenin kazancından kesilen ve her işlemdeki kârlara uygulanan %15‘lik ek bir vergi yerine artık yalnızca Ocak ayının başında uygulamaya konan %15‘lik bir sermaye kazancı vergisine tabi olacak.

Ülke kripto vergilendirmesinde daha ilerici bir yaklaşıma yönelirken, bu hareket piyasa katılımcıları tarafından olumlu olarak görülüyor.

Gerçekten de, birçok ülke şimdi kripto vergi yasalarını güçlendirmeye çalışıyor. Salı günü Hindistan  bir merkez bankası dijital para birimi uygulama tekliflerinin yanı sıra kripto kazançları için %30 vergi planını duyurdu.

Upbit CEO’su Pete Peeradej Tanruangporn, raporda belirtildiği üzere, “Bu, hem yatırımcılar hem de sektör için çok daha kolay,” dedi. “Gelir departmanı çok fazla çalışma yaptı ve geri bildirim almak için kripto operatörlerine de ulaştı.” Diye ekledi.

Tayland Gelir Departmanı tarafından yayınlanan güncellenmiş bir kılavuza göre, yatırımcılar artık aynı mali yıl içinde elde edilen kazançlara karşı yıllık zararları da dengeleyebilirler.

Tayland, kripto düzenlemesine en iyi nasıl yaklaşacağını düşünürken vergiyi kaldırma planları da geliyor. Geçen hafta Tayland Bankası, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Maliye Bakanlığı kripto ödemelerini inceleyen ortak bir inceleme yaptı.

Düzenleyiciler şimdi ülkenin ödemeler ve ilgili hizmetler için kripto kullanımının Tayland’ın ekonomik istikrarını bozma riski altında olup olmadığını tartıyor ve etkilenen paydaşlardan en geç 8 Şubat’a kadar yorum talep ediyor.