Tayland iktidar partisi milletvekili, kripto para vergilerinin yatırımcıları caydırabileceğini söylüyor

Tayland iktidar partisi milletvekili, kripto para vergilerinin yatırımcıları caydırabileceğini söylüyor

Tayland’ın Para İşleri, Finansal Kurumlar ve Finansal Piyasa Komitesi, kripto para vergilendirmesinin çeşitli yönlerini tartışmak için sanal bir toplantı düzenledi.

İktidar partisi milletvekili Watanya Wongopasi, Facebook sayfasında tartışmanın bir özetini yayınladı ve kripto ticaret piyasasına herhangi bir vergi koymadan önce Vergi Dairesi’ni gerekli özeni göstermeye çağırdı.

Toplantıda, Tayland Sermaye Piyasası Örgütleri Federasyonu başkanı Paiboon Nalinthrangkurn, hisse senedi alım satımı ve dijital varlık alım satımına ilişkin bir verginin piyasa likiditesini %40 oranında azaltabileceğini belirtti. Ayrıca ağır vergilerin yabancı ve küçük yatırımcıları ticaretten caydıracağı konusunda da uyardı.

iTax CEO’su ve kurucusu Yutthana Srisavat, ticaret vergisi yerine kurumlar vergisi veya katma değer vergisi önerdi. Ayrıca, kriptonun merkezi olmayan doğasının, alıcı ve satıcı bilgilerini toplamayı son derece zorlaştırdığını ve vergi bilgilerinin toplanmasını neredeyse imkansız hale getirdiğini açıkça belirtti.

Tayland Vergi Dairesi, odak noktasının çoğunluğunun borsayı vergilendirmek olduğunu ve kripto ticareti vergilendirmesi açısından çok az ilerleme kaydettiğini ifade etti.

Ancak departman, kripto pazarını dikkatlice incelediklerini ve vergilerin ancak dikkatli bir şekilde değerlendirildikten sonra uygulanacağını garanti etti.

Tayland Fintech Derneği başkanı Chonladet Khemarattana, diğer ülkelerle rekabet edebilmek için serbest bir piyasayı savundu. Hükümeti vergi uygulamasına geçmeden önce kısa vadede kripto ekosisteminin büyümesini izlemeye çağırdı.