Tanzanya’nın CBDC Başlatmayı Planladığı Bildiriliyor

Tanzanya’nın CBDC Başlatmayı Planladığı Bildiriliyor

Tanzanya Bankası’nın, komşu ülkelerin benzer girişimleri duyurmasının ardından Afrika ülkesi için bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) tanıtmayı planladığı bildiriliyor.

Bugünkü Bloomberg raporuna göre, Tanzanya Bankası Başkanı Florens Luoga yaptığı açıklamada, Tanzanya’nın Nijerya örneği gibi kendi CBDC’sini piyasaya sürmeyi planladığını söyledi.

Luoga, merkez bankasının 1966‘dan beri Tanzanya’nın para birimi olan dijital şilin için “hazırlıklara çoktan başladığını” ifade etti.

Başkan, bir CBDC başlatmaya hazırlanırken Tanzanya’nın dijital para birimlerine yönelik araştırmaları genişletmeyi ve merkez bankası yetkililerinin kapasitesini güçlendirmeyi planladığını dile getirdi.

Eğer proje başarılı olursa, Tanzanya şu anda bir CBDC’nin piyasaya sürülmesini araştıran seçilmiş bir grup ülke arasında yer alacak.

Pek çok endüstri uzmanı, Çin’in büyük bir dünya ekonomisinden bir sonraki CBDC lansmanına giden yolda öncülük ettiğini düşünüyor

Ülkenin merkez bankası, Nisan 2020‘den bu yana büyük şehirlerde denemeler yürütüyor ve 2022’de Pekin Kış Olimpiyatları’nda daha büyük bir test yapmayı planlıyor.

Luoga’ya göre, Tanzanya merkez bankasının girişimi, Nijerya’nın geçen ay kendi CBDC’si olan eNaira‘yı piyasaya sürmesinden kaynaklandı. 

Kripto para birimleri, Tanzanya’da ülkenin merkez bankasının dijital varlıkların yerel yasalar tarafından tanınmadığını belirten Kasım 2019 yönergesinin ardından büyük ölçüde yasaklandı.

Ancak, Başkan Samia Suluhu Hassan‘ın Haziran ayında ülkenin kriptoya hazırlanması gerektiğini söylemesinin ardından Tanzanya Bankası’nın bu yasağı kaldırmaya çalıştığı bildiriliyor.