HaberlerKripto Para Haberleri

Tanzanya Cumhurbaşkanı Merkez Bankasını Kripto Paralara Hazırlanmaya Çağırdı

Tanzanya Cumhurbaşkanı ülkenin merkez bankasının Bitcoin ve dijital varlıkları keşfetmeye başlamasını istiyor.

Tanzanya, Bitcoin ve kripto paraları benimsemeye hazır olan en son ekonomi gibi görünüyor. Ülkenin cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan, merkez bankasını kripto paraları keşfetmeye çağırdı.

Hassan, dijital varlıkların küresel finans üzerindeki artan etkisine vurgu yaptı ve “İnternet üzerinden yeni bir yolculuğun doğuşuna tanık olduk” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ek olarak Doğu Afrika bölgesinde kripto paraları benimseme ve geliştirme eksikliğinin altını çizerek, “Tanzanya da dahil olmak üzere bölge genelinde dijital paraları kabul etmediler veya kullanmaya başlamadılar” dedi. Hassan açıklamalarında şunları söyledi:

“Merkez Bankası’na çağrım, bu gelişme üzerinde çalışmaya başlamanızdır. Merkez Bankası değişikliklere hazırlıklı olmalı ve hazırlıksız yakalanmamalı.”

Tanzanya Cumhurbaşkanı’nın yorumları, Bitcoin’in yasal ihale olarak kabul edildiği El Salvador daki gelişmenin ardından geldi.

Görünüşe göre El Salvador’da Bitcoin yasa tasarısının kabul edilmesi pek çok ülke üzerinde etkili oldu. Afrikalı yetkililer kripto ekonomisini tanımakta ve teşvik etmekte yavaş olsa da, bölge senelerdir eşler arası (P2P) Bitcoin ticareti için bir sıcak nokta olmuştur.

Nijerya, bölgenin hacminin yarısını temsil ediyor ve haftalık 8,5 milyon dolarlık BTC yatırımı ile P2P Bitcoin ticaretinde ikinci en büyük ülke olarak ABD’nin arkasında yer alıyor.

Kenya, haftalık 3 milyon dolardan fazla ticaret hacmiyle Afrika’nın ikinci sıradaki eşler arası pazarı olarak yer alıyor. Kenya’yı 2 milyon dolarla Gana ve 1,6 milyon dolarla Güney Afrika izliyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu