Blockchain HaberleriHaberler

Tahran Hükümeti İran Blockchain Derneği’ni Yasakladı

İçişleri Bakanlığı, İran Blockchain Derneği'ni (IBA) askıya aldı. Tedbir, örgütün hükümet düzenlemelerini ihlal ettiği iddia edildikten sonra geldi.

İran Blockchain Derneği (IBA), ülkenin büyüyen kripto para sektöründeki, blockchain teknolojisi geliştirme ile uğraşan katılımcıları bir araya getiriyor.

Kripto Borsaları ile IBA Anlaşmalarını Gözden Geçirilecek

İran hükümeti bu hafta İran Blockchain Derneği‘nin faaliyetlerini engellemek için önemli hamlelerde bulundu. İçişleri Bakanlığı, IBA‘ya yönelik çeşitli suçlamaların ardından önde gelen kripto para kuruluşunu yasakladı.

Tahran Hükümeti İran Blockchain Derneği'ni Yasakladı

IBA‘ya mali performansı ve faaliyetleri hakkında İran’ın Sosyal İşler Kurumu’na ayrıntılı raporlar sunması da emredildi.

Hamshahri Online gazetesi, hükümetin özellikle derneğin kripto para borsaları ile etkileşimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için istekli olduğunu ortaya koydu.

Haziran ayının başlarında, İran parlamentosunun bir üyesi olan Rahim Zare, iddiayı destekleyecek herhangi bir kanıt sunmadan kripto para birimleriyle ilgili yerli kurumları yurtdışına döviz transfer etmekle suçladı.

IBA, çabalarının blok zincir teknolojisi geliştirmeyi teşvik etmek olduğunu belirterek tüm suçlamaları şiddetle reddetti.

2017 senesinde kurulan İran Blockchain Derneği, blockchain endüstrisinde yer alan girişimciler, uzmanlar ve aktivistlerden oluşuyor.

IBA, kar amacı gütmeyen ve kendi kendini yöneten bir kurum olarak faaliyet gösteriyor. Amacı ise İranlılar arasında farkındalık yaratmak ve kripto para dolandırıcılığından kaynaklanan kayıpları minimuma düşürmek.

Dernek yetkilileri yaptıkları açıklamada şunları söyledi:

Riskli web siteleri ve dolandırıcılık vakaları hakkında kişileri ve yetkilileri bilgilendirmek IBA’nın hedefleri arasındadır.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu