Haberler

Suudi kargo şirketi halka arz hazırlığında

Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren kargo şirketi SAL Saudi Logistics Services Co.’nun halka arzı, krallıktaki finansal piyasalarda değerli bir gelişmeye işaret ediyor. SAL’ın halka arzı, Suudi Arabistan’ın halka arz pazarında yeni bir canlanma ve ilgiyi tetikleyebilir.

Suudi Arabistan merkezli kargo şirketi SAL Saudi Logistics Services Co. Riyad Borsası’nda gerçekleştireceği birinci halka arzla dikkatleri üzerine çekiyor. Şirket, bu halka arzla yaklaşık 2,54 milyar Suudi Riyali (678 milyon dolar) gelir elde etmeyi hedefliyor.

SAL’ın sahipleri olan Saudi Arabian Airlines Corp. ve Tarabot Air Cargo Services Ltd. tarafından verilen bilgilere nazaran şirketin yüzde 30’luk payı için toplamda 24 milyon pay piyasaya sürülecek. Bu payların fiyatı ise pay başına 98 ile 106 Suudi riyali ortasında değişecek. Analistler, bu fiyat aralığı ile şirketin piyasa bedelinin 8,48 milyar Suudi riyali (2,26 milyar dolar) düzeyine kadar çıkabileceğini öngörüyor.

SAL Saudi Logistics Services Co. talep toplama tarihleri

Suudi Arabistan’da kargo devi SAL Saudi Logistics Services Co.’nun halka arzı, ülkenin finansal piyasalarında kıymetli bir hareketlenme yaratıyor. SAL’ın halka arzı, kurumsal yatırımcılar için 1 Ekim’e kadar devam edecek, ferdî yatırımcılar ise 11 Ekim’den 13 Ekim’e kadar katılma fırsatına sahip olacak.

Şu an için SAL’ın yüzde 70’ini elinde bulunduran Saudi Arabian Airlines Corp. ve yüzde 30’unu denetim eden Tarabot Air Cargo Services Ltd., SAL’ın bu kıymetli adımında hisselerini halka açıyor. Bu halka arz, tıpkı gün içinde araç kiralama şirketi Lumi Rental Co.’nun halka arzıyla birlikte gerçekleşecek.

Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan’ın en büyük halka arzı, petrol sondaj şirketi ADES Holding Co. tarafından gerçekleştirildi. Bu halka arz, toplamda 7,65 milyar dolarlık talep toplarken halka arz büyüklüğü 1,2 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Bu gelişmeler, Suudi Arabistan Borsasının petrol fiyatlarındaki düşüşün tesiriyle birinci yarıda zayıf bir performans sergiledikten sonra Basra Körfezi’nin en büyük ve en hareketli halka arz piyasasında yine canlanmaya başladığını gösteriyor.

Bu makale birinci olarak halkaarz.net üzerinde yayımlanmıştır.

Kaynak: Investing TR

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu