Stripe CEO’su, Bitcoin Hizmetlerini Yeniden Etkinleştirmeyi Düşünüyor

Stripe CEO’su, Bitcoin Hizmetlerini Yeniden Etkinleştirmeyi Düşünüyor

Finansal hizmetler ve yazılım devi Stripe, artan oynaklık ve verimlilik eksikliğine atıfta bulunarak Bitcoin ödemelerini durdurduktan üç yıl sonra kripto para birimleri için desteğine yeniden devam edebileceğinin sinyallerini verdi.

Stripe CEO’su John Collison, Salı günü Fintech Abu Dabi festivalinde CNBC tarafından yönetilen bir panelde şirketinin dijital varlık hizmetlerini yeniden etkinleştirme olanakları hakkında konuştu.

Collison, kesin bir yanıt verememesine rağmen firmanın böyle bir olasılığı göz ardı etmediğini söyledi. Daha doğrusu, Stripe’in henüz kripto ödemelerine izin vermediğini, ancak ilerleyen zamanlarda verebileceğini ifade etti. 

İrlanda merkezli bir finansal hizmetler şirketi olan Stripe, 2018’de bitcoin ödemelerini desteklemeyi bıraktı. O zamanlar firma, gerekçe olarak BTC’nin oynaklığını ve verimlilik eksikliğini gösterdi.

Şimdi ise Collison, varlık sınıfına yönelik artan talebi özetledi ve “kripto açıkçası birçok farklı insan için pek çok farklı şey ifade ediyor” dedi.

Collison, şirketi endüstrinin bazı yönlerine, yani spekülatif yatırımlara dahil olmak istemese de, diğer özelliklerden dolayı Stripe için önemli bir yol olduğuna inanıyor:

“Son zamanlarda kripto para birimlerini daha iyi ve ölçeklenebilir hale getirmek için birçok çalışma oldu.”

Stripe gerçekten de dijital varlık ödemeleri eklerse, bunu yapmak için büyüyen geleneksel finans şirketleri listesine katılacak. 

2009 yılında kurulan Stripe, 7 milyar doların üzerinde (2020 itibariyle) gelir bildirdi ve toplam değeri 100 milyar dolara yakın.