Stablecoin Rezervi, Bitcoin Kısa Vadeli Sahipleri Kar Ettikçe Yükseliyor

Stablecoin Rezervi, Bitcoin Kısa Vadeli Sahipleri Kar Ettikçe Yükseliyor

Zincir üstü veriler, Bitcoin kısa vadeli sahipleri kar elde ettikçe, stablecoin rezervlerinin son zamanlarda değerlerinde bir artış gözlemlendiğini gösteriyor.

Bitcoin Kısa Vadeli Sahipleri Karlarını Stablecoin’lere Aktarıyor

Bir CryptoQuant gönderisinin işaret ettiği gibi, bazı kısa vadeli BTC sahipleri kar gerçekleştirdikçe stabilcoin rezervleri de artıyor.

“Stablecoin rezervi”, şu anda borsa cüzdanlarında depolanan toplam stabilcoin miktarını ölçen bir göstergedir. Metrik, bu itibari paraya bağlı tokenlerin her türünü hesaba katar.

Bu göstergenin değeri yükseldiğinde, yatırımcıların Bitcoin gibi değişken piyasalardan çekilmeye başladıkları ve varlıklarını stabilcoin olarak depolamaya başladıkları anlamına geliyor. Bu tür davranışlar, Bitcoin sahipleri kar elde etmeye başladığında görülmektedir.

Öte yandan, bu rezerv düştüğünde, yatırımcıların artık stabilcoinlerini alıp oynak piyasalara aktardıkları anlamına gelebilir. Bu eğilim genellikle BTC gibi bir kriptonun fiyatındaki düşüşü takip eder. Stabilcoinlerini itibari paraya çeken sahipler de göstergede bir düşüş olarak kaydedilmektedir.

Stablecoin rezervinin değeri aynı zamanda satın alma gücüyle de ilişkilidir; çünkü stabilcoin sahipleri genellikle ellerindeki stabilcoinleri BTC veya ETH gibi diğer madeni paraları satın almak için kullanır. Bu nedenle, düşük değerler daha az satın alma gücünü gösterir ve bunun tersi de geçerlidir.

Stablecoin rezervinin değerindeki son birkaç ayda oluşan eğilimi gösteren bir grafiğe bakalım:

Görünüşe göre gösterge son zamanlarda yükseldi | Kaynak: CryptoQuant

Görünüşe göre gösterge son zamanlarda yükseldi | Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi, stabilcoin rezervi son zamanlarda değer kazandı. Buna BTC fiyatında bir düşüş eşlik ediyor. Bu da bazı sahiplerin kar elde ettiğini gösteriyor. Bu kar almanın, daha düşük fiyat seviyelerinde satın alan kısa vadeli sahiplerden kaynaklı olması muhtemeldir.

Grafik ayrıca, bize bu coinlerin borsa cüzdanlarına taşınan toplam miktarını söyleyen bir gösterge olan stablecoin girişlerini de gösteriyor. Beklendiği gibi, metrik de son zamanlarda bazı ani yükselişler yaşadı.

Yatırımcılar genellikle fiyat düşüşleri sırasında kriptoya geri satın almak için bu paraları kullandığından, stablecoin rezervinin yüksek değerleri genellikle Bitcoin fiyatı için yükselişe geçmiştir.

BTC Fiyatı

Yazma sırasında, Bitcoin’in fiyatı son yedi gün içinde %10 artışla 50,8 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay, kripto %6 değer kaybetti.

Aşağıdaki grafik, son beş gün içinde BTC fiyatındaki eğilimi göstermektedir:

BTC’nin fiyatı son birkaç günde çoğunlukla yatay hareket etti | Kaynak: TradingView’de BTCUSD