Bitcoin HaberleriHaberler

Bitcoin Madenciliği Düşünülenin Aksine Daha Çevreci

Yapılan araştırmalar Bitcoin madenciliğinin geleneksel finans ve altın madenciliğinden daha az enerji tükettiğini gösteriyor.

Son zamanlarda Bitcoin madenciliğinin enerji tüketimi ve çevreye etkisi en çok tartışılan konu oldu. Peki, sadece yenilenebilir enerji kullanarak Bitcoin Madenciliği yapmak mümkün mü?

Square’in Bitcoin madenciliği ve enerji tüketimine dair yaptığı analize göre cevap evet. Ünlü isimlerin BTC enerji tüketimi ve çevreye etkisi hakkında attığı tweetler konunun dallanıp budaklanmasına neden oldu.

Son zamanlarda artan incelemeler ve paylaşımlar düzenleyici eylem çağrılarının çoğalmasını sağladı. Aslına bakacak olursak bu her iki tarafında haklı olduğu bir tartışma.

Bitcoin’in çok fazla elektrik tükettiği bilinen bir gerçek. BTC madencileri tarafından tüm dünyada kullanılan toplam elektrik yılda 113 TWh olarak bildiriliyor.

Ek olarak Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin yakın tarihli “3. Küresel Kripto Varlık Kıyaslama Çalışması” gösteriyor ki madencilerin %76‘sı faaliyetlerinde en azından bir miktar yenilenebilir enerji kullanıyor.

Elektrik şebekesi, geleneksel finans ve altın madenciliği

ABD Enerji Bilgi Yönetimi Veri gösterileri 2020’de ABD elektrik üretiminin yaklaşık % 20‘sinin yenilenebilir kaynaklardan olduğunu ortaya çıkarıyor.

Bu, Bitcoin madenciliğinin bir bütün olarak ulusal şebekeden iki kat daha yeşil olduğu anlamına geliyor. Bunun yanında dünyanın en büyük 100 küresel bankasının enerji tüketimine bakacak olursak veri merkezleri, şubeler, ATM’ler ve kart ağı merkezlerinin enerji tüketiminin yılda 260 TWh civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu, Bitcoin madenciliğinin iki katından daha fazla enerji tüketimidir.

Aynı durum altın madenciliğinde de geçerlidir. Altın madencileri tarafından satın alınan elektrikten kaynaklı sera gazı emisyonlarında 240 TWh tüketim gerçekleşiyor. Bu da Bitcoin’den oldukça fazladır.

Geleneksel finans ve altın madenciliğinin enerji tüketimi yapılan analizlere göre çok daha yüksek. Peki, neden sadece Bitcoin’in enerji tüketimi ön plana çıkarılıyor? Tüm sorunların kaynağı bu cevapta gizli olabilir.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu