S&P 500 Endeksi Yükseliyor, Fakat Kimi Riskler Ortaya Çıkıyor – Sevens Report Tahlil

S&P 500 Endeksi Yükseliyor, Fakat Kimi Riskler Ortaya Çıkıyor – Sevens Report Tahlil

Sevens Araştırma Raporu son tahlilinde, S&P 500‘ün geçen hafta yeni bir rekor düzeye ulaşarak 5.000 hududunu aşmasının akabinde yükseliş eğilimini durdurabilecek potansiyel faktörleri kıymetlendirdi.

Şirket, piyasa iştirakçilerinin payların neden yükselmeye devam ettiğini sorgulamak yerine, bilhassa de son devirde yapılan açıklama ve istatistiklerin bu yükseliş trendinin temel desteklerini güçlendirmesinin akabinde, payların yükselişini sürdürmesinin nedenlerini göz önünde bulundurmalarını öneriyor: Federal Rezerv’in Mayıs ayına kadar faiz oranlarını düşürmesi beklentisi, önemli bir gerileme belirtisi olmaksızın istikrarlı ekonomik genişleme, enflasyonda devam eden düşüş ve güçlü şirket karları.

Şirket, delil sunma misyonunun karamsarlara düştüğünü ve şu ana kadar Federal Rezerv’den gelen ekonomik göstergeler ve açıklamaların bu dört optimist ögeden rastgele birine karşı koymak için kâfi olmadığını belirtti.

Bununla birlikte Sevens Research, dikkat edilmesi gereken birtakım risklerin hala mevcut olduğunu ve 5.000 kilometre taşının heyecanının ortasında bu riskleri vurgulamanın çok kıymetli olduğunu kabul etti.

“Gerçekten de göstergeler ekonomik genişleme, enflasyon ve Federal Rezerv siyasetleri için optimal bir duruma işaret ediyor. Lakin, bu durum sonsuza kadar devam etmeyecek ve bu piyasa için olumsuz gelişmeler olacaktır; bu her vakit böyledir,” diye eklediler.

Şirket, yükseliş eğilimi sırasında alttan alta artan riskler ortasında faiz indirimlerine ait hayal kırıklığı mümkünlüğü, iş azaltma sayısının artması, ticari mülk kesimi ve varlık değerlemelerinin yer aldığına dikkat çekti.

“Özetle, bu yükseliş eğiliminin gerçek datalarla desteklenen olumlu haberler ve optimist beklentiler tarafından desteklendiğini kabul etmek hayati ehemmiyet taşımaktadır. Tıpkı vakitte, Ekim ayında (ve hatta 2023 boyunca) yatırımcılar ortasında telaş yaratan riskler ortadan kalkmış değil, yalnızca şimdi ortaya çıkmadılar.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çeviri edilmiş olup bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla detay için Karar ve Şartlarımıza bakınız.

Kaynak: Investing TR