S&P 500 çip ve teknoloji takviyesiyle yeni tepesine ulaştı

S&P 500 çip ve teknoloji takviyesiyle yeni tepesine ulaştı

S&P 500 endeksi Cuma günü kıymetli bir kilometre taşına imza atarak iki yılı aşkın bir müddetin en yüksek gün içi pahasına ulaştı. Bu yükselişe, yarı iletken bölümü ve büyük teknoloji şirketlerindeki güçlü karlar öncülük etti ve yapay zeka (AI) alanındaki ilerlemelere ait artan optimistlikle beslendi.

ABD borsasının ve daha geniş manada iktisadın sıhhatinin kıymetli bir göstergesi olan endeks, 2022’de başlayan yaklaşık %25’lik düşüşün kalıntılarının üstesinden geldi. Son olarak %0,8 artışla 4.817,92 puana ulaşarak süreç gördü. Bu hareket, 4 Ocak 2022’de kırılan 4818,62 puanlık bir evvelki gün içi rekorunu geride bıraktı.

Yatırımcıların teknoloji kesimine, bilhassa de yapay zekânın geliştirilmesi ve uygulanmasıyla ilgilenen şirketlere olan inancının artması piyasanın toparlanmasında kıymetli bir rol oynadı. Yapay zeka sanayisi için vazgeçilmez olan çip üreticilerinin performansı, S&P 500’ün bu yeni tepeye yükselişinin ardındaki temel itici güç oldu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın takviyesiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Kaide ve Şartlar kısmımıza bakın.

Kaynak: Investing TR