Sotheby’s, Olası Uzay Kökenli Süper Nadir Kara Elması 4,5 Milyon Dolara Kripto Parayla Sattı

Sotheby’s, Olası Uzay Kökenli Süper Nadir Kara Elması 4,5 Milyon Dolara Kripto Parayla Sattı

277 yaşındaki İngiliz müzayede evi Sotheby’s, “The Enigma” olarak adlandırılan potansiyel uzay kaynaklı süper nadir siyah elması 4,5 milyon dolara kripto para biriminde sattı. 555 karatlık elmasın 1 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Pırlanta, 2006 Guinness Rekorlar Kitabı‘nda dünyanın en büyük kesim elması ilan edildi ve yakın zamanda Dubai’de sergilendi. Çoğu kişi meteorik bir çarpışmanın veya gerçek bir siyah elmaslı asteroit kalıntısının sonucu olduğuna inansa da, kökeni tam olarak kesin değil.

Sotheby’s, elmas toplayıcılarının nadir bulunan 101.38 karat pırlanta için kripto para biriminde 12.3 milyon dolar ödeyen isimsiz bir alıcı tarafından hayrete düştüğü önceki açık artırmalardaki başarısından sonra muhtemelen siyah elmas için kripto para birimi ödemelerini kabul etti.

Sotheby’s Kara Elmasını Satın Aldığını İddia Edenler Var

Müzayede şirketi, süper nadir bulunan siyah elmas için 4,5 milyon dolar ödeyen alıcının adını açıklamazken, Hex’in ($HEX) yaratıcısı Richart Heart, sosyal medyada kimliği belirsiz alıcının kendisi olduğunu iddia etti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kayıp Bitcoin’inizi Kurtarmak İçin Beyaz Hacker’larla İletişim Kurmak Doğru mu?

Bir tweet’te Heart, elmasın artık “HEX.com elmas” olarak adlandırılacağını söyledi ve satın almayı HEX topluluğu için bir başarı olarak tanıttı.


CryptoGlobe’un bildirdiği gibi Sotheby’s, Ekim 2021’de “Sotheby’s Metaverse” adlı kendi takas edilemez token (NFT) pazarını başlattı. Sotheby’s Metaverse, NFT’leri açık artırmaya çıkarıyor ve Ethereum, Bitcoin ve USDC’ye ek olarak fiat para birimini kabul ediyor. Müzayede evinde, Ethereum üzerinde oluşturulan NFT’lerin yanı sıra Ethereum Sanal Makinesi ile uyumlu blok zincirleri bulunuyor.