Sophos: Fidye Yazılım Saldırılarının %79’unda Kripto Paralar Hedefte

Sophos: Fidye Yazılım Saldırılarının %79’unda Kripto Paralar Hedefte

Siber güvenlik firması Sophos tarafından yayınlanan ayrıntılı bir rapora göre, kripto paralar son 18 ayda dünyadaki fidye yazılımı olaylarının yaklaşık yüzde 79’una karıştı. Listenin başında Conti ve REvil fidye yazılımı saldırıları var.

Sophos ayrıca kripto para biriminin var olduğu sürece gelecekte başka birçok saldırının merkezinde olacağına inanıyor.

Fidye yazılımı, bir bilgisayar korsanının veya bilgisayar korsanları grubunun bir şirketin veya kuruluşun bilgisayar ağını ele geçirmesi sürecidir. Kimsenin erişemeyeceğinden emin olmak için bu ağdaki verileri şifrelerler. Ulaştıkları verileri rehin tutuyorlar ve verileri çalınan kişi yada kurumlar bilgilerini geri almak isterlerse fidye ödenmesini istiyorlar.

Son zamanlardaki en dikkate değer fidye yazılım örneklerinden biri, Colonial Pipeline‘ın tehlikeye atıldığı yılın başlarında meydana geldi. Federal Soruşturma Bürosu daha sonra fonları ele geçirmeyi başarsa da, ele geçirmeyi hızlandırmak için bir fidye talep edildi.

Sophos, kripto alanı düzenlenmediği sürece bu tür fidye yazılımı saldırılarının devam edeceğini düşünüyor. Önümüzdeki yıl firma, bu saldırıların hem modüler hem de tek tip olacağına ve bilgisayar korsanlığı gruplarının hizmetlerini muhtemelen dışarıya sunacağına ve böylece dünya genelindeki şirketler için riskleri artıracağına inanıyor.