Bitcoin Haberleri

Son Dakika: Bakan, Bu Bitcoin Borsası Hakkında Konuştu!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, iflas eden Bitcoin ve altcoin borsası FTX için inceleme başlatıldığını açıkladı. İşte detaylar…

Bitcoin ve altcoin borsası FTX için inceleme!

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde iflas eden kripto para borsası FTX’e yönelik açıklama yaptı. Maliye Bakanı Nureddin Nebati, FTX’e yönelik inceleme başlatıldığını söyledi. Nebati, Darphane’nin 555. yıl etkinliğinde açıklamalar yaptı. Mali Kabahatleri Araştırma Kurulu’nun (MASAK) kelam konusu araştırmayı başlattığını açıkladı.

Nebati, MASAK’ın FTX’e ilişkin gerçek ve hukuksal bireyler için inceleme başlattığını söyledi. Bu sırada, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere günlerde MASAK bir açıklama yapmıştı.Açıklamaya nazaran FTX’e yönelik birtakım hesaplar askıya alındı. Yani FTX’e yönelik inceleme kapsamında kurumların banka hesapları da inceleme altında.

FTX krizi birçok platformu etkiledi

Bilindiği üzere kripto para piyasası FTX’in operasyonları hakkında daha fazla detay ortaya çıkıyor. Bir vakitler dünyanın en büyük kripto para borsası olan FTX, geçtiğimiz haftalarda iflas başvurusu yaptı. FTX’in CEO’su Sam-Bankman Fried (SBF) tartışmaların merkezinde olmaya devam ediyor. Reuters, Bankman-Fried, ailesi ve yöneticilerinin Bahamalar’da yaklaşık 121 milyon dolar kıymetinde 19 mülk satın aldığını bildirdi. Bir şirket ünitesi ayrıyeten üst seviye işçi için 300 milyon dolar pahasında mülk satın aldı.

Wall Street Journal ayrıyeten Bankman-Fried’in Ekim 2021’den evvelki bir fonlama çeşidinde 300 milyon dolar nakde çevirdiğini bildirdi. Borsa şu anda 420 milyon dolar topladı. Bankman-Fried o sırada bunun, rakibi Binance’in FTX’teki payını satın almak için harcadığı paranın bir kısmının geri ödenmesi olduğunu söyledi.

50 alacaklıya 3.1 milyar dolar borç

Bu sırada Wall Street Journal’ın haberine nazaran Sequoia Capital ortakları, kripto para borsası FTX’e yaptığı yatırımlarda kaybettiği 150 milyon dolar için yatırımcılardan özür diledi. Sequoia ortakları Salı günü yatırımcılarla yaptığı bir görüşmede, firmanın gelecekteki yatırımlarla ilgili durum tespiti sürecini güzelleştireceğini ve FTX’in kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından yanıltıldığına inandığını söyledi.

Wall Street Journal’ın bildirdiğine nazaran, görüşme sırasında Sequoia’daki bir ortak, şirketin bir Big Four muhasebe firmasına yatırım yaptığı erken kademedeki teşebbüslerin mali tablolarını denetleyebileceğini söyledi. Sequoia Capital bu ayın başlarında, 11 Kasım’da iflas muhafazası için müracaatta bulunan sıkıntı durumdaki kripto borsasındaki tüm yatırımını sildiğini açıklamıştı. Yakın tarihli mahkeme belgelerine nazaran, FTX Group’un en büyük 50 alacaklısına 3,1 milyar dolar borcu var.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu